AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Niedzielne treningi biegowe w Lasach Kozłowieckich

Ruszyła druga edycja ogólnopolskiej akcji leśnych treningów biegowych organizowana pod hasłem „Trenuj w lesie – Biegam Bo Lubię Lasy”.

Projekt ukierunkowany na zachęcenie społeczeństwa do aktywnego spędzania czasu wolnego na łonie natury jest wspólną inicjatywą Lasów Państwowych i Fundacji Wychowanie przez Sport.

Za nami pierwszy tej wiosny weekend zajęć, do realizacji których zgłosiło się 26 nadleśnictw z całej Polski, w tym Nadleśnictwo Lubartów jako jedyna jednostka z terenu lubelskiej dyrekcji. W każdą kolejną niedzielę, aż do 27 czerwca, o godz. 10:00 na Parkingu Leśnym „Kopanina” będą odbywać się otwarte, bezpłatne treningi biegowe pod okiem wykwalifikowanej instruktorki lekkoatletyki. Program poszczególnych jednostek treningowych jest dostosowany do uczestników o różnym poziomie zaawansowania, zarówno dla tych, którzy na biegowych szlakach stawiają swoje pierwsze kroki, jak i dla bardziej zaawansowanych biegaczy.

Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce do poprawy naszej tężyzny fizycznej niż las? Cisza, spokój i możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą stwarzają idealne warunki do uprawiania sportu. W leśnym powietrzu znajdują się kojące, działające antystresowo i uspokajająco fitoncydy. Te naturalne substancje wydzielane przez drzewa powodują, że w powietrzu leśnym jest o połowę mniej bakterii niż w mieście. Z uwagi na ich działanie grzybobójcze i bakteriobójcze oraz wpływ na hamowanie rozwoju wirusów można je nazwać leśnymi antybiotykami. Wdychanie fitoncydów pobudza krążenie krwi, wzmaga apetyt, obniża poziom tzw. złego cholesterolu. Warto biegać w lesie nie tylko przez wzgląd na czyste powietrze i dotlenienie organizmu. Treningi biegowe na ścieżkach leśnych (miękkim podłożu) angażują więcej partii mięśniowych i odciążają stawy, dlatego są o wiele korzystniejsze niż bieganie po betonie.
–Zapraszamy wszystkich miłośników sportu na świeżym powietrzu do przybycia w malownicze ostępy Lasów Kozłowieckich w każdą niedzielę maja i czerwca. Bezpłatne treningi grupowe pod okiem profesjonalnej trenerki biegowej stanowią nie tylko zachętę do uprawiania aktywności fizycznej w lesie, lecz także promują postawy proekologiczne i uczą szacunku do przyrody – zachęca nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów, Marek Kołtun.

Relację z pierwszych tegorocznych zajęć przeprowadzonych w ramach akcji „Trenuj w lesie” można zobaczyć w materiale TVP3 Lublin.
https://lublin.tvp.pl/53726710/akcja-trenuj-w-lesie-biegam-bo-lubie-lasy