AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Narada odnowieniowo-zalesieniowa

21 marca 2017 r. w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odbyła się coroczna narada odnowieniowo – zalesieniowa.

Czas przedwiośnia i wiosny to „gorący" okres dla leśników, związany przede wszystkim z realizacją nowych nasadzeń. Szkółki leśne – po zimowym uśpieniu – pracują coraz intensywniej, by sprostać planom związanym z odnowieniami i zalesieniami.

Aby zyskać pewność, że wszystkie prowadzone w tym zakresie działania pozwolą na realizację wyznaczonych zadań, w dniu 21 marca 2017 r. w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie odbyła się coroczna narada odnowieniowo – zalesieniowa, którą poprowadził Zastępca Dyrektora d/s gospodarki leśnej Adam Kornat.

Na spotkaniu omówiono główne zadania dotyczące zagospodarowania lasu, tj. sprawy z zakresu nasiennictwa i selekcji, szkółkarstwa, odnowień i zalesień oraz pielęgnowania lasu. Zagadnienia te przedstawiono zarówno w perspektywie rocznej, jak i w odniesieniu do 10-letnich planów urządzenia lasu. Nadzór nad prawidłową realizacją prac z zakresu hodowli lasu jest niezbędny, aby gospodarka leśna rozwijała się w sposób przemyślany i zrównoważony, z korzyścią dla następnych pokoleń. W RDLP w Lublinie w bieżącym roku planuje się odnowić i zalesić prawie 3 tysiące hektarów powierzchni, zaś liczba sadzonek planowana do wysadzenia to ponad 20 milionów! Na naradzie przedyskutowano metody przygotowania gleby pod sadzonki, a także zwrócono uwagę na inne czynniki wpływające na udane odnowienia takie jak technika sadzenia, użycie odpowiedniego materiału sadzeniowego, dobór gatunku adekwatny do typu siedliskowego lasu oraz użycie właściwych narzędzi i techniki sadzenia (szczególnie przy odnowieniu sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym).

Zwrócono również uwagę na wykorzystanie obiektów selekcji indywidualnej (plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne) oraz populacyjnej (gospodarcze drzewostany nasienne). Poruszono sprawy związane z modernizacją infrastruktury szkółkarskiej oraz koncepcję rozwoju produkcji szkółkarskiej głównych gatunków lasotwórczych w skali całej RDLP.

Szkółki leśne są otwarte dla każdego – zapraszamy po sadzonki doskonałej jakości. Szczegóły dotyczące gatunków roślin, ich cen, a także informacje o szkółkach znaleźć można na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw – tutaj.

Słowniczek (źródło: www.encyklopedialesna.pl)

Nasiennictwo leśne - dział hodowli lasu zajmujący się tworzeniem bazy materiału nasiennego od rozpoznania i wyboru obiektów selekcyjnych przeznaczonych do zbioru nasion, prognozy urodzaju, eksperymentów i obserwacji dotyczących obradzania i regulowania urodzaju, techniki zbioru i wyłuszczania nasion, do ich oczyszczania, przechowywania, transportu, przysposabiania do siewu i oceny.

Selekcja - wybór leśnego materiału nasiennego uznanego za najwartościowszy.

Szkółka leśna - szkółka produkująca materiał sadzeniowy drzew i krzewów leśnych jednoroczny lub wieloletni, szkółkowany lub nieszkółkowany, z odkrytym lub zakrytym systemem korzeniowym.

Odnowienie sztuczne - zakładanie upraw leśnych sadzeniem lub poprzez wysiew nasion w miejsce dotychczasowych drzewostanów usuniętych w toku użytkowania lub zniszczonych przez klęski żywiołowe bądź na skutek starości drzewostanu.

Pielęgnowanie lasu - całość czynności gospodarczych związanych z pielęgnowaniem drzewostanu i siedliska, dla utrzymania lub poprawy stabilności mechanicznej drzewostanu i sprawności siedliska, uzyskania wysokiej produkcji surowca drzewnego możliwie najlepszej jakości – przy zachowaniu naturalnej różnorodności biologicznej lasu i jego pozaprodukcyjnych funkcji.