AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Nadspodziewanie liczny udział w akcji #SprzątaMY

W miniony piątek w nadleśnictwach całej Polski odbyła się akcja #sprzątaMY zainicjowana przez Kancelarię Prezydenta RP oraz Lasy Państwowe. Tylko na terenie RDLP w Lublinie do wspólnego sprzątania lasów przyłączyło się ponad 2,5 tys. osób.

Bardzo dziękujemy Lasom Państwowym za współorganizowanie akcji #SprzątaMY. Warto wybrać się do lasu z workiem na śmieci. Po takim spacerze las będzie piękniejszy, przyjemniejszy dla ludzi i bezpieczniejszy dla zwierząt – zachęcał prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z małżonką zainaugurował wydarzenie w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Wspólnie z parą prezydencką Puszczę Białą sprzątali doradca prezydenta RP Paweł Sałek, Henryk Kowalczyk - minister środowiska, Małgorzata Golińska - wiceminister środowiska, dyrektor generalny LP, dr inż. Andrzej Konieczny, a także uczniowie, harcerze, członkowie Ligi Ochrony Przyrody, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej i leśnicy.

O tym jak poważnym problemem są śmieci zalegające w lasach wspomniał dyrektor dr inż. Andrzej Konieczny.
My, leśnicy każdego roku wydajemy na sprzątanie około 20 mln zł. Niestety, w lasach cały czas pojawiają się kolejne śmieci. Dlatego mam nadzieję, że oprócz wymiaru praktycznego, to dzisiejsze działanie będzie miało znaczenie edukacyjne.

Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony społeczeństwa, o czym mogli przekonać się również pracownicy nadleśnictw lubelskiej dyrekcji. Prym wśród sprzątających wiodła młodzież, a czynny udział w przedsięwzięciu wzięli także przedstawiciele oddziałów terenowych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. Zanim ochotnicy ruszyli do pomocy leśnikom, każdy z nich został wyposażony w worek i rękawice. Przemykające między konarami drzew wiewiórki usłyszały: My nie strajkujemy, my sprzątamy!

Jak prezentuje się bilans działań podjętych w ramach akcji #SprzątaMY na terenie RDLP w Lublinie? –Ponad 2,5 tys. uczestników, przeszło 200 metrów sześciennych śmieci zebranych na powierzchni niemal 1200 ha. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę cenną inicjatywę stając się ambasadorami działającymi na rzecz czystości naszych lasów. Mam nadzieję, że takie godne naśladowania postawy staną się powszechne, co wpłynie korzystnie zarówno na stan czystości terenów leśnych, jak i całego środowiska naturalnego – podsumował dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.