AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

NADLEŚNICTWO PARCZEW – RÓWIEŚNIK NIEPODLEGŁEJ

100-lecie istnienia – przypadające w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę – obchodzi Nadleśnictwo Parczew. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 6 września w Sosnowicy.

Przybyli na nie licznie obecni i emerytowani pracownicy nadleśnictwa, byli nadleśniczowie, szefowie nadleśnictw sąsiadujących z nadleśnictwem – jubilatem, przedstawiciele instytucji współpracujących, służb mundurowych jak też władz samorządowych różnego szczebla z Sosnowicy, Parczewa i Włodawy.

Jubileusz rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele w Sosnowicy. W homilii ks. Wiesław Oleszek, kapelan leśników zwracał uwagę, iż historia Nadleśnictwa Parczew wiąże się z historią naszego narodu i odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskazywał na perspektywę nadprzyrodzoną w pracy leśnika – W całym wymiarze pracy leśnika jest słuchanie przyrody. Słuchać przyrody, tzn. mieć zdolność stawiania siebie na drugim planie. Człowiek nigdy nie jest pierwszy przed przyrodą, przed naturą. Człowiek ją podgląda, podsłuchuje i – kierując się nakazem Boga – strzeże ją  i chroni. Takie wspaniałe zadanie jest przed każdym z was, drodzy leśnicy – podkreślał. Podczas liturgii obszerne fragmenty Mszy św. Huberta wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Polesia Czar", działający przy RDLP w Lublinie.

W drugiej części uroczystości w siedzibie nadleśnictwa, gratulacje i słowa uznania za pracę na rzecz lasów przekazał parczewskim leśnikom Jerzy Sądel, dyrektor RDLP w Lublinie. – Dzięki niej mogą one zachować swoje wyjątkowe walory przyrodnicze i niepowtarzalne piękno. Niech Parczewskie Lasy będą dowodem wieloletniej troski leśników, źródłem inspiracji i wytchnienia od codzienności – napisał w specjalnym liście. Z kolei Adam Kornat, zastępca dyrektora lubelskich LP przypomniał czasy kształtowania się niepodległości i udział leśników  w walce o wolną Polskę. – Zawsze, nawet w najtrudniejszych czasach nasza ojczyzna mogła liczyć na leśników i ludzi lasów, którzy bronili polskiej suwerenności już w trakcie zaborów, podczas powstań i zrywów niepodległościowych a następnie w dniach I i II wojny światowej oraz w czasach reżimu komunistycznego – zwracał uwagę. Pogratulował zarówno obecnemu nadleśniczemu i kierownictwu, jak też byłym nadleśniczym Nadleśnictwa Parczew – Jestem przekonany, że obchody tej pięknej rocznicy będą okazją nie tylko do refleksji i wspomnień, lecz także do zaprezentowania waszych lasów, jako rezultatu pracy kolejnych pokoleń leśników – podsumował.

 W trakcie uroczystości troje pracowników nadleśnictwa: Ewa Jarzyńska, Andrzej Jusiak i Leszek Mielniczuk  otrzymało  Kordelasy Leśnika Polskiego, najwyższe wyróżnienie w leśnictwie. Była to tez okazja do przypomnienia ( w specjalnym pokazie multimedialnym, okraszonym słowem)  początków Nadleśnictwa Parczew, jego rozwoju w kolejnych latach i funkcjonowania dziś. Zwieńczeniem uroczystości było posadzenie „dębu Niepodległości”; sadzonki nr 26 spośród 100 dębów, pobłogosławionych 23 maja br w Watykanie przez papieża Franciszka. Zakończył je występ zespołu ludowego „Sosna” z Sosnowicy oraz koncert kwartetu smyczkowego z Katowic.

Na jubileuszowy rok

Spotkanie w siedzibie Nadleśnictwa Parczew było ostatnim etapem tegorocznych uroczystości jubileuszowych, na które złożyło się kilka wydarzeń. 7 czerwca  został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Las moich marzeń”. Zorganizowany z inicjatywy nadleśnictwa, zgromadził licznie dzieci i młodzież ze szkół podstawowych powiatu parczewskiego. 7 lipca odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki edukacyjnej „Szlak powstańczy – Bój pod Urszulinem”. Powstała ona we współpracy Nadleśnictwa Parczew  z Poleskim Parkiem Narodowym i upamiętnia 155 rocznicę bitwy  powstania styczniowego. Na ścieżce znalazło  się 6 tablic,  opisujących przebieg bitwy pod Urszulinem. W miejscu jej zakończenia,  w hołdzie poległym powstańcom ustawiono dębowy krzyż. 12 lipca, w liturgiczne wspomnienie patrona leśników św. Jana Gwalberta, nieopodal siedziby nadleśnictwa została odsłonięta i poświęcona kapliczka z figurą świętego. To dar parczewskich leśników na 100-lecie istnienia państwowego Nadleśnictwa Parczew oraz przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym samym dniu w Makoszce, dawnym miejscu usytuowania nadleśnictwa, otwarty został Park Pamięci. Przy wejściu leśnicy odsłonili pamiątkowy głaz z tablicą i napisem: „W 100-lecie odzyskania niepodległości i utworzenia nadleśnictwa państwowego Parczew”. Na powierzchni ok. 1 ha, obok pozostałego zadrzewienia,  w kwietniu posadzili takie gatunki jak: klon srebrzysty, lipa, świerk, morwa biała oraz drzewa owocowe: jabłonie, czereśnie, grusze. Pojawi się tu także łąka kwietna, na której zostaną posadzone gatunki występujące w lasach. Można je będzie podziwiać, spacerując wytyczonymi już alejkami. W miejscu po starych kuźniach i warsztatach stanęła altana z miejscem na ognisko i odpoczynek dla odwiedzających. Na grudzień zaplanowano promocję monografii „Nadleśnictwo Parczew. Historia gospodarki i administracji w zarysie”, autorstwa Grzegorza Sado i Rafała Zubkowicza.

Bogata historia

Tradycje nadleśnictwa sięgają  początków XIX w., kiedy na obszarze dawnych borów królewskich zostało utworzone Leśnictwo Parczew. W 1841 r. było ono jednym z trzech rządowych leśnictw guberni podlaskiej z siedzibą w Siedlcach (pozostałe to Łuków i Janów). Przed wybuchem I wojny światowej jednostka zlokalizowana była w niewielkiej wsi Makoszka. Po odzyskaniu niepodległości, w 1918r  to właśnie w Makoszce ulokowano polskie już, państwowe  Nadleśnictwo Parczew. Jego pierwszym nadleśniczym był Franciszek Demidecki-Demidowicz, który objął stanowisko 10 grudnia 1918 r. Data ta, ze względu na brak innych aktów powołania, przyjmowana jest za początek polskiego Nadleśnictwa Parczew. Po reorganizacji w Lasach Państwowych w 1973 r. siedzibą nadleśnictwa stała się Sosnowica.