AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Na ratunek danielowi

Dzięki szybkiej interwencji lubartowskich leśników udało się uwolnić byka daniela, który utknął w drucianej siatce porzuconej w leśnych ostępach Lasów Kozłowieckich.

W ostatnią sobotę pracownicy Nadleśnictwa Lubartów zostali powiadomieni o danielu zaplątanym w siatkę w środku lasu. Niedługo później na miejsce zdarzenia dotarł komendant Straży Leśnej, który wspólnie z drugim strażnikiem rozpoczął akcję ratunkową.

Trwa okres godowy danieli nazywany bekowiskiem. Wiąże się on ze wzmożoną aktywnością przedstawicieli tego gatunku, co możemy teraz zaobserwować m.in. w Lasach Kozłowieckich. Niestety, migrację jednego z byków zastopowała siatka pozostawiona przez właściciela lasu prywatnego, najprawdopodobniej w celu ogrodzenia części należącego do niego obszaru. Uwięzione zwierzę nie mogło uwolnić się z drucianej pętli, co zauważył spacerujący po lesie mieszkaniec Wólki Krasienińskiej. Jego interwencja sprawiła, że mogliśmy szybko przystąpić do działania – relacjonuje komendant SL.

Po kilku minutach od przyjazdu we wskazane miejsce leśnicy z Nadleśnictwa Lubartów wyswobodzili rannego daniela, dla którego próba wydostania się z siatki ogrodzeniowej zakończyła się odłamaniem kawałka poroża. Dzięki ich pomocy okazały byk mógł błyskawicznie powrócić na łono natury, co można zobaczyć na załączonym filmie.