AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Miodowy weekend na ulicach Lublina

Kilkadziesiąt stoisk przygotowanych przez pszczelarzy i regionalnych producentów miodu – tak wyglądał ostatni weekend w stolicy Lubelszczyzny. Wszystko za sprawą odbywającej się na Starym Mieście trzeciej edycji Wojewódzkiego Święta Miodu.

Organizatorzy przedsięwzięcia przygotowali mnóstwo atrakcji dedykowanych zarówno dla mieszkańców Lublina, jak i całego województwa. Głównym punktem dwudniowego wydarzenia był największy w regionie kiermasz miodowy, podczas którego wystawcy oferowali do nabycia nie tylko różne rodzaje miodów, lecz także wykonane na ich bazie kosmetyki, preparaty lecznicze i suplementy diety, a nawet świece zapachowe. Akcentem muzycznym były towarzyszące spotkaniu występy zespołów i orkiestr.

Dziesiątki straganów z różnego rodzaju miodowym asortymentem stanowiło barwne tło dla prowadzonej równolegle akcji promocyjnej i edukacyjnej. Celem podmiotów odpowiedzialnych za organizację tej imprezy było, poza wymiarem handlowym, zwrócenie uwagi na rolę pszczół w naszym środowisku i zachęcenie do podjęcia działań ukierunkowanych na poprawę warunków bytowania tych niezwykle pożytecznych owadów.

Mając na uwadze walor dydaktyczny, w inicjatywę chętnie włączyli się pracownicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Stoiska przygotowane przez leśników z nadleśnictw Radzyń Podlaski i Kraśnik cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników tegorocznego święta, podobnie jak rozdawane przez nich sadzonki miododajnej lipy, które rozeszły się w błyskawicznym tempie. W centrum uwagi odwiedzających znalazła się też barć nawiązująca do leśnych tradycji bartniczych, nadal ochoczo wspieranych przez leśników m.in. w ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu” jak i w ramach udostępniania terenów leśnych do odnawiania pszczelarstwa bartnego.

Więcej informacji o właściwościach zdrowotnych miodów i produktów pochodzenia pszczelego na stronie internetowej marki „Dobre z lasu”.