AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lubelscy leśnicy rywalizowali w leśnym sercu Europy

Duszniki-Zdrój były miejscem rywalizacji uczestników 52. Mistrzostw Europy Leśników w Biathlonie. Na starcie nie zabrakło pracowników reprezentujących lubelską dyrekcję LP.

Choć historia biathlonowych zmagań leśników ze Starego Kontynentu sięga już ponad 50 lat, Polska dopiero po raz pierwszy była gospodarzem tego wydarzenia. Na arenę biathlonowych zmagań wybrano Arenę Duszniki – jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków sportów zimowych w naszym kraju. Dodatkową zaletą obiektu usytuowanego pośród Wzgórz Lewińskich jest położenie tras, w malowniczej leśnej scenerii, na wysokości 650 m n.p.m.

Do rywalizacji, na którą oprócz narciarstwa biegowego składa się także strzelectwo, stanęło niemal 800 uczestników z 19 krajów Europy, startujących w 10 kategoriach wiekowych. Polskę reprezentowało 50 pracowników Lasów Państwowych, a wśród nich leśnicy z terenu RDLP w Lublinie – Stanisław Mandziuk z Nadleśnictwa Tomaszów oraz Mateusz Mandziuk z Nadleśnictwa Józefów.

W biegach indywidualnych każdy z zawodników miał do pokonania cztery pętle o długości dwóch kilometrów, a po przebiegnięciu pierwszej z nich czekała go obowiązkowa wizyta na strzelnicy, na której należało trafić w pięć krążków o średnicy 115 mm umieszczonych na tarczy strzelniczej. Każda pomyłka skutkowała przebiegnięciem dodatkowych 150 metrów tzw. „rundy karnej”.

W indywidualnej rywalizacji stylem klasycznym Mateusz Mandziuk uplasował się w swojej kategorii wiekowej na szóstym miejscu, notując najlepszy start w historii występów w biathlonowych Mistrzostwach Europy Leśników. Po zakończeniu zmagań nie krył zadowolenia z tego, że udało mu się osiągnąć tak dobry rezultat.

Jestem bardzo zadowolony ze swojej postawy – z dobrego biegu, ale przede wszystkim bezbłędnego strzelania. Cieszę się, że po raz kolejny mogłem stanąć do walki z najlepszymi leśnikami z całej Europy jako reprezentant lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. Dziękuję za wsparcie i mam nadzieję, że już za rok uda mi się poprawić swoje osiągnięcie. Nie będzie to łatwe zadanie, bowiem poziom tych zawodów jest bardzo wysoki – podsumował pracownik Nadleśnictwa Józefów.  

Organizatorami tegorocznych Mistrzostw Europy Leśników w Biathlonie były Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Miasto Duszniki-Zdrój. Wydarzeniu przyświecało hasło „Tu bije leśne serce Europy”. Przy okazji rywalizacji w Dusznikach-Zdroju wybrano też gospodarza kolejnych mistrzostw, które w przyszłym roku odbędą się w stolicy Bośni i Hercegowiny – Sarajewie.