AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lubelscy leśnicy reprezentowali Polskę

W Niemczech odbyły się 51. Mistrzostwa Europy Leśników i Drzewiarzy w Biathlonie Leśnym. W składzie reprezentacji Polski na te zawody znaleźli się leśnicy z terenu RDLP w Lublinie.

Miejscem tegorocznych zmagań było niemieckie Arberland. Mistrzostwa były rozgrywane na profesjonalnych trasach biathlonowych, na których odbywają się zawody Pucharu IBU w tej konkurencji. Do rywalizacji mogli przystąpić pracownicy Lasów Państwowych, parków narodowych i krajobrazowych, właściciele lasów, wszystkie osoby związane z przemysłem drzewnym oraz szeroko pojęci miłośnicy przyrody i przyjaciele lasu. Polskę reprezentowała liczna grupa pracowników Lasów Państwowych, w której znaleźli się także leśnicy z Lubelszczyzny – Mateusz Mandziuk z Nadleśnictwa Józefów oraz Stanisław Mandziuk z Nadleśnictwa Tomaszów. Wyjazd pracowników LP był możliwy dzięki wsparciu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

Zawody składały się z dwóch biegów indywidualnych oraz sztafety drużynowej. Kobiety i mężczyźni rywalizują w kilku kategoriach wiekowych. Biegi indywidualne były rozgrywane w dwóch stylach – klasycznym i dowolnym. Trasa była bardzo wymagająca, a jej spora część wiodła pod górę. Każdy zawodnik podczas biegu na dystansie 9,6 km musiał oddać również jedno strzelanie w pozycji stojącej, na które składało się 5 strzałów. Każde „pudło” skutkowało tzw. rundą karną, która oznaczała dodatkowe 150 metrów biegu. Strzelanie wykonywało się z odległości 50 metrów do tarczy o średnicy zaledwie 11 centymetrów, bez możliwości korzystania z urządzeń optycznych. W przeciwieństwie do profesjonalnych zawodów biathlonowych zawodnicy biegali bez broni, mając na uwadze względy bezpieczeństwa.

Mateusz Mandziuk zajął w biegach indywidualnych 9 i 14 miejsce będąc najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem spośród wszystkich reprezentantów naszego kraju startującym w rywalizacji mężczyzn. Pracownik Nadleśnictwa Józefów znalazł się także w składzie najlepszej polskiej sztafety, która ukończyła zmagania drużynowe na 23 pozycji spośród 63 sklasyfikowanych zespołów. W jego opinii zawody były znakomitą okazją nie tylko do sportowej rywalizacji, lecz także do promocji leśnictwa i zrównoważonej gospodarki leśnej.
Uczestniczyliśmy w konferencji poświęconej leśnictwu w Bawarii, podczas której mogliśmy poznać specyfikę niemieckiego modelu leśnictwa i zasady jego funkcjonowania. Ponadto, każdy kraj miał własne stoisko promocyjne o lasach, dlatego jako pracownicy Lasów Państwowych również mieliśmy okazję do popularyzacji polskiego leśnictwa i zrównoważonej gospodarki leśnej naszej ojczyzny – relacjonuje.

Mistrzostwa Europy Leśników i Drzewiarzy w Biathlonie Leśnym odbywają się nieprzerwanie od 1969 roku. Tegoroczna edycja był już 51. z kolei. Każdego roku w zawodach uczestniczy blisko 1000 zawodniczek i zawodników z ok. 20 krajów Starego Kontynentu. Jak widać biathlon cieszy się dużą popularnością wśród braci leśnej w całej Europie, ze względu na ścisły związek tej dyscypliny sportowej z leśnym krajobrazem. Przyszłoroczna edycja EFNS odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, w Dusznikach Zdroju na trasach Jamrozowej Polany.