AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lubelscy leśnicy podtrzymują "Ogień Niepodległości"

Podobnie jak w poprzednich latach, leśnicy z terenu RDLP w Lublinie zaangażowali się w akcję przekazania „Ognia Niepodległości” upamiętniając w ten szczególny sposób bohaterów, dzięki którym Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli.

Już po raz dwudziesty, na początku listopada, harcerze i instruktorzy z hufca ZHP Zgierz udali się do Kostiuchnówki na Wołyniu, aby zapalić znicze na grobach rodaków, którzy polegli na tym terenie w bojach w listopadzie 1915 roku oraz w lipcu 1916, w bitwie mającej istotne znaczenie dla losów Legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego. Żadne z wojennych starć z udziałem naszych żołnierzy nie miało takiego znaczenia dla odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. 4 lipca 1916 r., pierwszy raz w historii, do walki stanęły jednocześnie wszystkie trzy brygady Legionów. Mimo naporu dużo liczniejszych sił wojsk rosyjskich, Polacy nie dopuścili do przerwania frontu, ale okupili trzydniowy bój przeszło 2 tysiącami rannych lub poległych żołnierzy.

Nieprzerwanie od 2000 roku na cmentarzu w Polskim Lasku pod Kostiuchnówką odbywają się uroczystości z udziałem naszych harcerzy, podczas których pobierany jest symboliczny ogień niepodległości. W trakcie niespełna 700-kilometrowej drogi powrotnej, uczestnicy sztafety przekazują go samorządom, szkołom, instytucjom oraz mieszkańcom miast i miejscowości położonych na trasie przejazdu, a zwieńczenie akcji jest złożenie przewiezionego ognia na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.   

Niestety z uwagi na sytuację epidemiologiczną, w tym roku musieliśmy zrezygnować z dotychczasowej formuły inicjatywy jaką była sztafeta rowerowa i symboliczne ogniska rozpalane podczas setek wydarzeń nad polskimi rzekami. Nie stanowiło to jednak przeszkody w odebraniu ognia i przewiezieniu go do Polski. Mimo tego, że główne obchody naszego wydarzenia odbędą się w tak okrojonej formie, każdy będzie mógł się przyłączyć do wspólnego świętowania z „Ogniem Niepodległości”, dzięki transmisji internetowej, którą rozpoczniemy 11 listopada o godz. 18:00 – informują organizatorzy akcji.

Więcej informacji
o inicjatywie „Ogień Niepodległości”

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości leśnicy z Nadleśnictwa Parczew odebrali „Ogień Niepodległości” od harcerzy z hufca ZHP Zgierz. Uroczyste przekazanie płomienia odbyło się na przejściu granicznym w Dorohusku, a wraz z parczewskimi leśnikami uczestniczyli w nim przedstawiciele Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27. Wołynskiej Piechoty Armii Krajowej. Tego samego dnia, w akcję przekazania ognia z Kostiuchnówki włączyli się również pracownicy nadleśnictw Lubartów oraz Włodawa. Poza przekazaniem „Ognia Niepodległości” lokalnym społecznościom, brać leśna złoży go także na miejscach pamięci oraz żołnierskich mogiłach rozsianych po leśnych ostępach lubelskiej dyrekcji.

Cieszę się, że leśnicy z terenu naszej dyrekcji kolejny raz włączyli się w tę szczytną inicjatywę. Możliwość podtrzymywania i przekazywania symbolicznego ognia pochodzącego z tak ważnego miejsca dla naszej narodowej historii, jest dla nas ogromną nobilitacją. Poprzez kultywowanie tradycji patriotycznych chcemy oddać cześć wszystkim rodakom, którzy nigdy nie zatracili polskiego ducha i wiary w odzyskanie własnej państwowości. Naszym obowiązkiem jest by pamięć o nich nie zaginęła, ale była przekazywana kolejnym pokoleniom – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.