AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lubelscy edukatorzy leśni poszerzali wiedzę w OKL w Gołuchowie

Koniec kwietnia był dla edukatorów z biura i nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie okazją do poszerzenia swoich umiejętności jako osób prowadzących zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej.

Szkolenie odbyło się w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie, zlokalizowanym na terenie XIX-wiecznego kompleksu zamkowo-parkowego, z Muzeum Leśnym i budynkami wystawienniczo-edukacyjnymi. Zgromadzone eksponaty są prezentowane na tematycznych wystawach muzealnych, których zwiedzanie było dla edukatorów z Lubelszczyzny urozmaiceniem podczas napiętego programu szkoleniowego. Były to m.in. wystawy pt. „Dzieje leśnictwa w Polsce”, „Spotkanie z lasem”, „Ochrona lasu”, „Technika leśna”, „Kulturotwórcza rola lasu”, „Gatunki  leśne z Polskiej czerwonej księgi”.

Program szkoleniowy rozpoczęły zajęcia na ścieżce geocachingowej „Dolina rzeki Ciemnej”. Geocaching to gra terenowa polegająca na poszukiwaniu ukrytych "skarbów", przede wszystkim z użyciem GPS. Ścieżka "Dolina rzeki Ciemnej" składa się z wielu etapów, prowadzi przez część parkową oraz leśną parku-arboretum Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Punkty pośrednie, określone współrzędnymi GPS, zawierają ciekawostki na temat odwiedzanych miejsc w parku, roślin lub zwierząt, a także łamigłówki i zadania. Było to ciekawe doświadczenie, które może być inspiracją do stworzenia podobnych atrakcji w nadleśnictwach.

Edukatorzy wzięli udział w lekcjach terenowych, podczas których mogli zapoznać się m.in. z metodyką prowadzenia zajęć poświęconych dendrologii, rozwiązywać questy przyrodnicze oraz poznać praktyczną stronę zajęć na ścieżce edukacyjnej pt. „Dziuple, budki i ich mieszkańcy”. Obowiązkowym punktem programu było  zwiedzanie Pokazowej Zagrody Zwierząt z żubrami, danielami i dzikami.

Ciekawym elementem był wykład „Techniki artykulacji i radzenia sobie ze stresem  podczas wystąpień publicznych” połączony z praktycznymi ćwiczeniami oddechowymi i sposobami na skuteczne dotarcie do rozmówców. Uczestnicy szkolenia mieli również okazję do wysłuchania prezentacji na temat form edukacji i komunikacji społecznej w OKL.

Pełne nowych doświadczeń szkolenie zakończyła narada robocza lubelskich edukatorów, na której zostały omówione ogólne kierunki strategii edukacyjnej LP, a także potrzeby i oczekiwania związane z doskonaleniem edukacji w jednostkach organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.