AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Liczenie dzików zakończone

Dobiegła końca akcja liczenia dzików w obwodach łowieckich na terenie całego kraju przeprowadzona na zlecenie Ministra Środowiska przez pracowników Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego.

We wszystkich obwodach łowieckich liczenie odbywało się tą samą metodą. Uczestnicy inwentaryzacji dokonali pędzeń na wybranych losowo powierzchniach. Inwentaryzacja objęła 10% losowo wybranej powierzchni RDLP w Lublinie, we wszystkich 25 nadleśnictwach.

 – Powierzchnie zostały wytypowane za pomocą programu komputerowego. Inwentaryzacja na terenie naszej dyrekcji objęła obszar 56 tys. ha, na którym policzyliśmy ok. 1 tys. dzików. Po przeliczeniu na powierzchnię ustalono, że jest to ok. 9,5 tys. dzików na terenie całej dyrekcji. Ich zagęszczenie wynosi 0,4 dzika na kilometr kwadratowy – tłumaczy główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie, Andrzej Tyrawski, który koordynował akcję z ramienia lubelskiej dyrekcji.

W całej Polsce w akcję było zaangażowanych ponad 35 tys. osób. Blisko 7 tys. osób wzięło udział w liczeniu dzików na terenie RDLP w Lublinie. Najliczniejszą grupę stanowili myśliwi i leśnicy. Wśród pozostałych byli m.in. pracownicy zakładów usług leśnych, uczniowie szkół leśnych, studenci i przedstawiciele OSP.

Zgodnie z przewidywaniami najwięcej dzików zarejestrowano w północno-wschodniej części lubelskiej dyrekcji.

Potentatem było Nadleśnictwo Włodawa, w którym odnotowaliśmy aż 186 dzików na powierzchni 3,7 tys. ha. W Chełmie – 136 dzików na obszarze 3 tys. ha, w Radzyniu Podlaskim – 93 sztuki na powierzchni 1,6 tys. ha, a w Parczewie – 80 dzików na terenie 3 tys. ha – wylicza Andrzej Tyrawski, zauważając, że zgoła odmienny stan liczebności dzików można zaobserwować na południu regionu.

Na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj nie odnotowano żadnego dzika na powierzchni 1,7 tys. ha, w Rozwadowie tylko jednego na obszarze 1,6 tys. ha, a w Nadleśnictwie Janów Lubelski zarejestrowano jedynie 6 dzików na obszarze 3,2 tys. ha. Od wielu lat liczebność dzików w południowych nadleśnictwach jest dużo niższa od średniej w całej dyrekcji. Taki stan rzecz można tłumaczyć ograniczoną bazą żerową oraz dużą populacją wilka – tłumaczy główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie.

Informacja o liczebności dzików ma istotne znaczenie w walce z epidemią wirusa afrykańskiego pomoru świń. Przez ostatnie trzy lata myśliwi prowadzili nasilony odstrzał dzików w związku z zaleceniem Inspekcji Weterynaryjnej, aby osiągnąć zagęszczenie populacji tego gatunku nie większe niż pół osobnika na kilometr kwadratowy. W opinii ekspertów, przy takim zagęszczeniu ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF w jego naturalnym środowisku jest minimalne. Co za tym idzie, jest szansa, że wirus wygaśnie samoistnie.

Liczenie pozwoliło uzyskać informację jaki efekt przyniósł nasilony odstrzał dzików prowadzony od niespełna trzech lat. Po przeprowadzeniu inwentaryzacji tego gatunku mamy wiedzę w jaki sposób gospodarować tą populacją przez następne lata. Analizując wyniki z terenu naszej dyrekcji można ocenić, że po realizacji zakładanego na rok łowiecki 2016/2017 planu pozyskania dzika, żadne nadleśnictwo na terenie RDLP w Lublinie nie powinno przekroczyć zalecanej normy 0,5 dzika na kilometr kwadratowy – podsumowuje Andrzej Tyrawski.

Inwentaryzacja dzików, prowadzona w poszczególnych RDLP w różnych terminach, zakończyła się ostatecznie 6 listopada i znane są już wyniki zbiorcze. Liczebność tych zwierząt w Polsce wynosi ponad 144 tys. sztuk, co w przeliczeniu daje zagęszczenie 0,5 szt dzika na kilometr kwadratowy. Więcej danych podsumowujących inwentaryzację w skali kraju znajduje się tutaj.