AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnik z lubelskiej dyrekcji medalistą mistrzostw Polski

Mateusz Mandziuk z Nadleśnictwa Józefów zajął 3 miejsce w XVI Mistrzostwach Polski Pracowników Lasów Państwowych w narciarstwie biegowym rozgrywanych w ramach corocznego „Biegu Piastów”.

Historia międzynarodowej imprezy narciarskiej organizowanej pod nazwą „Bieg Piastów” sięga 1976 roku. Tradycyjnie w pierwszy weekend marca na trasy biegowe Polany Jakuszyckiej przyjeżdżają amatorzy narciarstwa biegowego zarówno z Polski, jak z całego świata. W tym roku do rywalizacji w siedmiu kategoriach Biegu Piastów przystąpiło w tym roku niemal pięć i pół tysiąca narciarzy z 31 krajów z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii, a gwiazdą biegu głównego była sama Justyna Kowalczyk.

W XVI Mistrzostwach Polski Pracowników LP uczestniczyło 75 zawodników reprezentujących jednostki Lasów Państwowych z całej Polski. Rywalizowali oni na dystansie 25 km stylem klasycznym. Dla Mateusza Mandziuka z Nadleśnictwa Józefów był to już piąty start w tej imprezie i drugi – zakończony miejscem na najniższym stopniu podium. Po raz pierwszy brązowy medal w tej rywalizacji udało mu się wywalczyć przed rokiem.

Cieszę się, że po raz kolejny mogłem reprezentować Nadleśnictwo Józefów oraz lubelską dyrekcję LP. Trasa tegorocznego startu była bardzo podobna do tej na której biegaliśmy w minionym roku, ale tym razem rywalizacja toczyła się w niezwykle trudnych warunkach. Padający deszcz sprawił, że niezwykle trudno pokonywało się kolejne kilometry po namokniętym śniegu. W tym roku dużo mocniejsza była również obsada zawodników reprezentujących jednostki Lasów Państwowych, dlatego walka o miejsce na podium toczyła się do ostatnich metrów – opowiada.

Oprócz rozgrywanych po raz szesnasty Mistrzostw Polski Pracowników LP, w ramach „Biegu Piastów”, zorganizowano także XXIII Bieg Leśników, nad którym patronat honorowy objął dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny. Przy uwzględnieniu wyników tego biegu brano pod uwagę wyniki wszystkich uczestników rywalizacji, którzy w jakikolwiek sposób związani są z szeroko pojętą branżą leśną. W tej kategorii Mateusz Mandziuk zajął 4 miejsce.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze tegoroczne sukcesy Mateusza Mandziuka. W lutym zajął on 9 i 14 miejsce w rywalizacji indywidualnej podczas 51. Mistrzostw Europy Leśników i Drzewiarzy w Biathlonie Leśnym będąc najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem spośród wszystkich reprezentantów naszego kraju startującym w rywalizacji mężczyzn. To dopiero początek tegorocznych startów utalentowanego sportowo leśnika z lubelskiej dyrekcji LP. Po zakończeniu sezonu w sportach zimowych, w tym roku ma on jeszcze w planach udział w kilku masowych biegach długodystansowych na terenie całego kraju.