AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnicy wspierają działalność patriotyczną

W Muzeum Historycznym Inspektoratu Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu dokonano otwarcia nowych sal ekspozycyjnych. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki wsparciu ze strony nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Bondyrskie Muzeum to wyjątkowe miejsce na mapie Lubelszczyzny. Od 1972 roku obiekt ten pielęgnuje pamięć o narodowym ruchu oporu i działalności polskiego podziemia niepodległościowego na tym terenie. Jego zarządcom udało się zgromadzić na przestrzeni lat kilkaset muzealiów. Wśród świadectw historii z lat 1939-1953 są m.in. różne rodzaje broni, archiwalne zdjęcia i dokumenty, sprzęty liturgiczne, mundury, a nawet pojazdy wojskowe. 

To jest nasz obowiązek wspierać takie inicjatywy jak to Muzeum. (…) Dziękujemy, że aktywni obywatele społeczności lokalnej tego rodzaju instytucje tworzą, dbają o nie i rozwijają je. To jest nasze wspólne dobro – mówił na wstępie uroczystości wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Jego resort w znaczący sposób wspomógł modernizację tego obiektu. Dzięki środkom pochodzącym z ministerialnego programu „Wspieranie działań muzealnych” udało się przeprowadzić projekt „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953”, którego częścią było oddanie do użytku nowoczesnego budynku z dwoma przestronnymi salami.   

W trakcie uroczystości wręczono medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz honorowe Odznaki Zasługi Światowego Związku AK Okręg Zamość.

Prezes organizacji i zarazem poseł na Sejm RP, Sławomir Zawiślak wyraził wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do pomyślnego zrealizowania inwestycji rozbudowy Muzeum w Bondyrzu. Okolicznościowe podziękowania dla dyrektora RDLP w Lublinie, dr inż. Marka Kamoli odebrał w jego imieniu zastępca ds. ekonomicznych, Piotr Mróz. Wśród uhonorowanych specjalnie przygotowanymi grawertonami znaleźli się także nadleśniczowie nadleśnictw z terenu lubelskiej dyrekcji LP – Lucjan Bednarz (Nadleśnictwo Zwierzyniec), Waldemar Kuśmierczyk (Nadleśnictwo Janów Lubelski), Stanisław Nawrocki (Nadleśnictwo Józefów), Leszek Dmitroca (Nadleśnictwo Tomaszów), Krzysztof Dźwierzyński (Nadleśnictwo Chełm) oraz Kazimierz Kopeć (Nadleśnictwo Rudnik).

List gratulacyjny do organizatorów wydarzenia skierował natomiast dyrektor Marek Kamola, który zwrócił uwagę na okazały dorobek jaki na przestrzeni lat udało się wypracować osobom, którym leżał na sercu rozwój tego przedsięwzięcia.
–Unikatowe zbiory i nowoczesne ekspozycje przypominające o etosie Polski Walczącej zasługują na szczególne uznanie. Ich zgromadzenie oraz stałe modernizowanie bondyrskiego Muzeum nie byłoby możliwe bez Państwa zaangażowania i pomocy ze strony przychylnych instytucji. Cieszę się, że jako Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, mogliśmy przyczynić się do rozwoju tego miejsca – napisał.