AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnicy uczcili pamięć bohaterów

Lubelscy leśnicy wzięli udział w obchodach 80. rocznicy agresji sowieckiej Rosji na Polskę i Dnia Sybiraka oddając hołd poległym i pomordowanym w walkach o wolną ojczyznę.

Dziesiątki tysięcy zamordowanych Polaków, przeszło milion zesłanych na wschód oraz utrata ponad połowy terytorium naszego kraju. Tak w dużym skrócie przedstawiają się najdotkliwsze konsekwencje zbrodniczej napaści na Polskę, której Armia Czerwona dokonała 17 września 1939 r. łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji.

W Lublinie odbyły się uroczystości rocznicowe związane z tym wydarzeniem. Uczestniczyła w nich delegacja pracowników biura lubelskiej dyrekcji LP, na czele z dr inż. Mirosławem Waniewskim, zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej.

Wydarzenie zainaugurowała msza święta w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, którą odprawiono w intencji ofiar agresji sowieckiej, poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu oraz zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru. Warto podkreślić, że wśród ofiar komunistycznego totalitaryzmu było wielu leśników i ludzi lasu.

Głównym punktem obchodów były uroczystości na Placu Litewskim, gdzie poza wystąpieniami przedstawicieli władz państwowych i wojewódzkich oraz parlamentarzystów odbył się Apel Pamięci, a obecne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Nieznanego Żołnierza.