AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

LEŚNICY UCZCILI NARODOWE ŚWIĘTA

Leśnicy z terenu RDLP w Lublinie uczestniczyli w uroczystościach z okazji Święta Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

W gronie delegacji, które wzięły udział w obchodach Święta Flagi RP na terenie Lublina, byli pracownicy biura lubelskiej dyrekcji LP z reprezentującym dyrektora, zastępcą ds. gospodarki leśnej. Uroczyste wciągnięcie flagi na maszt odbyło się w trzech miejscach na terenie miasta – przed gmachem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, na Placu Litewskim oraz przy budynku miejskiego ratusza.

Lubelskie obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja uświetnił swoją obecnością dyrektor generalny LP, Andrzej Konieczny, który złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie, w asyście zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej i jednego z naczelników RDLP w Lublinie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny, której przewodniczył metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik. Po zakończeniu nabożeństwa licznie zebrani uczestnicy przemaszerowali na Plac Litewski, gdzie odbyła się główna część obchodów z udziałem, m.in. parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, kombatantów, kompanii honorowych służb mundurowych, pocztów sztandarowych organizacji i instytucji oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Lublina i okolic.
W rocznicę ogłoszenia drugiej w dziejach świata, a pierwszej w Europie ustawy zasadniczej podkreślamy z dumą, że Konstytucja Trzeciego Maja to jeden z najnowocześniejszych aktów prawnych swej epoki, współtworzący naszą chlubną tradycję niepodległości – napisał w liście skierowanym do uczestników wydarzenia premier Mateusz Morawiecki.

Zaraz po uroczystym apelu rozpoczęła się widowiskowa defilada kompanii honorowych. Zebranym na Placu Litewskim oraz wszystkim mieszkańcom miast i wiosek świętującym tego dnia na terenie Lubelszczyzny dziękował wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek. –Być Polakiem to mieć świadomość tej wielkiej odpowiedzialności za to, żeby całe to dziedzictwo, które przejęliśmy, pomnożyć i przekazać w przyszłość, tak żeby dumni z tego dziedzictwa mogli być nasi synowie i nasze córki, wnuki i następne pokolenia dumnych Polaków. Państwa obecność, państwa postawa utwierdza nas wszystkich w przekonaniu, że tę odpowiedzialność za dziedzictwo czujemy, jesteśmy za nią odpowiedzialni – mówił.
Jednym z ostatnich punktów obchodów trzeciomajowych na terenie Lublina był wspólny Polonez, do którego ochoczo przyłączali się mieszkańcy miasta.

W dniu Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Warszawie odbyła się defilada „Silni w sojuszach”, w 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO oraz 15. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. W przemarszu z udziałem najwyższych władz państwowych uczestniczyło ponad 2 tys. żołnierzy, policjantów i przedstawicieli innych służb mundurowych. Po raz pierwszy, w tym gronie znalazł się także kilkudziesięcioosobowy pododdział Lasów Państwowych, który był reprezentowany także przez grupę leśników z terenu RDLP w Lublinie.