AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnicy przekażą „Ogień Niepodległości”

Dzięki zaangażowaniu lubelskich leśników do gmin i powiatów z terenu Lubelszczyzny dotrze „Ogień Niepodległości” przywieziony przez polskich harcerzy z Kostiuchnówki na Ukrainie.

Tegoroczna sztafeta rowerowa z „Ogniem Niepodległości” jest już dziewiętnastą z kolei. Jej tradycją jest, że na początku listopada harcerze i instruktorzy z hufca ZHP Zgierz przemierzają trasę do Kostiuchnówki na Wołyniu, aby zapalić znicze na grobach polskich legionistów, którzy polegli na tym terenie w bojach w listopadzie 1915 roku oraz w lipcu 1916, w bitwie mającej istotne znaczenie dla losów legionów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas corocznych uroczystości na cmentarzu legionistów pobierany jest ogień, z którym uczestnicy sztafety wyruszają w prawie 700-kilometrową drogę powrotną do Polski przekazując go samorządom, szkołom, instytucjom oraz mieszkańcom miast i miejscowości położonych na trasie przejazdu. Zwieńczeniem inicjatywy jest symboliczne złożenie przewiezionego ognia na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, podczas głównych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.    

Zanim to nastąpi, symboliczne światełko trafi do pracowników nadleśnictw Parczew, Lubartów i Międzyrzec. Lubelscy leśnicy nie tylko przekażą „Ogień Niepodległości” władzom i mieszkańcom okolicznych gmin, lecz także złożą go na miejscach pamięci oraz żołnierskich mogiłach rozsianych po leśnych ostępach naszej dyrekcji.

Możliwość przekazania światła pochodzącego z miejsca tak ważnego dla polskiej historii i tożsamości narodowej jest dla naszych leśników dużym wyróżnieniem. To wyraz hołdu jaką brać leśna składa ludziom lasu i wszystkim rodakom zaangażowanym w walkę o odzyskanie i utrwalanie polskiej niepodległości. Naszym obowiązkiem jest by pamięć o nich nie zaginęła, ale była przekazywana kolejnym pokoleniom – zaznacza dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.  

 

Relacje z przekazywania Ognia Niepodległości:

Nadleśnictwo Parczew

Nadleśnictwo Międzyrzec

BiperTV