AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Leśnicy pomogli rannemu bocianowi

Dzięki szybkiej interwencji leśników z Nadleśnictwa Sarnaki ranny bocian trafił do jednego z ośrodków rehabilitacji.

Kajtek – tegoroczny młody bocian pochodzący z okolic miejscowości Rzewuszki,  miał wypadek kilka chwil po wylocie z gniazda. Najprawdopodobniej zahaczył o linię średniego napięcia podczas jednego z pierwszych lotów. Niestety, to nieszczęśliwe zdarzenie było na tyle poważne, że młody ptak już nigdy nie poderwie się w przestworza.

Na ratunek młodemu bocianowi pospieszyli mieszkańcy wsi Rzewuszki, na czele z Bogusławem Kościanem, podleśniczym Leśnictwa Kisielew, a prywatnie zamiłowanym ornitologiem. Pracownik Nadleśnictwa Sarnaki pośpieszył z pomocą. Przez kilka dni dokarmiał go surowym mięsem z kurcząt. Skontaktował się z Ośrodkiem Rehabilitacji Bocianów w Kozubszczyźnie, który potwierdził możliwość przyjęcia bociana pod opiekę.

W transporcie Kajtka pomogli pracownicy Nadleśnictwa Sarnaki. Zanim kontuzjowany ptak trafił do ośrodka w Kozubszczyźnie trzeba było go złapać i przetransportować na odległość prawie 160 km. Na miejscu czekał już na niego opiekun oraz specjalne miejsce kwarantanny, w którym Kajtek spędzi kilka najbliższych dni przed dołączeniem do stada pozostałych bocianów tam zimujących.

Ośrodek Rehabilitacji Bocianów w Kozubszczyźnie pomaga chorym i kontuzjowanym ptakom przez cały rok – zarówno tym, które po okresie rehabilitacji odlatują na zimę jak i tym, które z różnych przyczyn już nie mogą latać.

Dzięki kamerze internetowej zamontowanej na terenie ośrodka możemy na żywo pooglądać Kajtka oraz inne bociany będące na co dzień mieszkańcami tego ptasiego azylu.

Każdego roku pracownicy Lasów Państwowych ratują wiele rannych zwierząt, na które natrafiają podczas pracy w lesie. Nieocenioną pomoc w tym zakresie niosą ośrodki rehabilitacji zwierząt, gdzie trafiają ptaki i inne zwierzęta wymagające profesjonalnej i troskliwej opieki człowieka.