AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lasy Państwowe przekazały środki na rozwój lokalnej sieci drogowej

Zorganizowana dnia 19 kwietnia na osiedlu Warchoły w Nisku konferencja prasowa była okazją do symbolicznego przekazania przez Lasy Państwowe środków na budowę lokalnej sieci drogowej.

Wspólna inwestycja Nadleśnictwa Rudnik i Niżańskiego Samorządu będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 2 milionów złotych, które Lasy Państwowe przekazały na ten cel ze środków Funduszu Leśnego. W ramach tego zadania dojdzie do przebudowy drogi leśnej św. Jana oraz budowy drogi gminnej św. Jana w miejscowości Nisko. Droga połączy rekreacyjne tereny na osiedlu Podwolina z terenami leśnymi, a jej długość to w sumie 1600 metrów.

To nie jedyne środki z Funduszu Leśnego, dzięki którym polepszy się stan infrastruktura na terenie Gminy Nisko. Kolejne 970 000 zł zostało przekazane na  przebudowę leśnej drogi „Skośnej”, będącej przedłużeniem drogi św. Jana.

Uczestniczący w konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Zygmunt Byra zgodnie podkreślali ogromną wagę współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi i lokalnymi samorządami.

–Lasy Państwowe zawsze starały się pomagać lokalnym społecznościom. Chcemy udostępniać lasy mieszkańcom, stąd działania polepszające tą drogową infrastrukturę. Z kolei jeżeli chodzi o środki z Funduszu Leśnego to pochodzą one głównie ze sprzedaży drewna i przekazywane są właśnie na wsparcie gospodarki poszczególnych nadleśnictw. Patrząc na Nisko miło jest widzieć, że pieniądze od Lasów Państwowych wykorzystywane są tak jak należy – mówił dyrektor Zygmunt Byra.  

Burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk zaznaczył, że otrzymane środki to efekt bardzo dobrej współpracy z Nadleśniczym Nadleśnictwa Rudnik Andrzejem Tofilskim. Ogromny wkład w pozyskanie tych pieniędzy miał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, bez pomocy którego realizacja wyżej wymienionych projektów nie byłaby możliwa- powiedział burmistrz Ślusarczyk.

Nadleśniczy Andrzej Tofilski stwierdził, że wszelkie inwestycje wspólne jakie prowadzi Nadleśnictwo Rudnik mają służyć przede wszystkim społeczeństwu. Podkreślił, że jest to obopólna korzyść. -Lasy Państwowe, dzięki nowym inwestycjom drogowym,  mogą sprawniej realizować swoje obowiązki, ale też mieszkańcy gmin mogą mieć dzięki wyremontowanym drogom  jeździć  wygodniej, sprawniej, a przede wszystkim bezpieczniej.