AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Lasy Państwowe motorem napędowym polskiej wsi

Debatę pod hasłem „Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych" zorganizowano w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym k. Warszawy. W spotkaniu uczestniczył dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel.

Wystąpienie otwierające konferencję wygłosił minister środowiska, prof. dr hab. Jan Szyszko, podkreślając znaczącą rolę polskich lasów, które powinny być dla nas powodem do dumy.

Mamy unikatowe lasy w skali świata – zarządzane zgodnie z wiedzą, zgodnie z nauką. Polskie dziedzictwo kulturowe w zakresie gospodarki leśnej przetrwało okres po 1945 roku. Mimo iż prowadziliśmy wyręby drzew i pozyskiwaliśmy drewno mamy go coraz więcej. Bogaty zasób drewna służył człowiekowi, pozwalał od lat na tworzenie miejsc pracy – zauważył prof. Jan Szyszko, wspominając, że nasze lasy dają możliwość stymulacji zrównoważonego rozwoju w jeszcze większym zakresie m.in. dzięki obiegom zamkniętym, które w założeniu mają wykorzystywać lepszą wodę, lepsze powietrze, chronić bioróżnorodność i niwelować produkcję odpadów. 

Typowym przykładem pełnego obiegu zamkniętego są dobrze wykształcone systemy leśne, gdzie zasoby przyrodnicze kształtują rolnicy we współpracy z leśnikami. W opinii prof. Jana Szyszko nasze zasoby przyrodnicze to ewenement w skali światowej.

Mimo ciągłej eksploatacji lasów nie straciliśmy ani jednego z występujących dziko żyjących gatunków. Migrujące gatunki, które żyją w polskich lasach są uznane za priorytetowe z punktu widzenia Unii Europejskiej, podczas gdy na zachodzie Europy te gatunki zniknęły. Świadczy o tym, że układ przyrodniczy jest świetnie zorganizowany także dzięki naszemu rolnictwu -  nieliberalnemu, nie nastawionemu na zysk, ale na racjonalną gospodarkę i zrównoważony rozwój – podkreślił.

Misją Lasów Państwowych jest kształtowanie bezpieczeństwa energetycznego, gospodarczego i ekologicznego państwa. – Pozyskanie 40,5 mln metrów sześciennych drewna w przyszłym roku powinno pierwszy raz zaspokoić 100% potrzeb firm i obywateli w naszym kraju – mówił dyrektor generalny Lasów Państwowych, dr inż. Konrad Tomaszewski.

Dyrektor generalny zgodził się także z propozycją ministra środowiska dotyczącą aktywnego włączenia się Lasów Państwowych w rozwój terenów niezurbanizowanych  – Chcemy likwidować bezrobocie na terenach wiejskich, tworzyć nowe rynki pracy, popierać polski przemysł drzewny. Temu służą projekty rozwojowe przez nas realizowane  -  dodał.

Dużym zainteresowaniem wśród licznie zgromadzonej publiczności cieszyła się druga część debaty, którą stanowiły panele dyskusyjne. Uczestnicy każdej z debat dzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi m.in. ochrony bioróżnorodności metodami gospodarki leśnej, tematów gospodarczych oraz tematów społeczno-politycznych, nawiązujących do roli Lasów Państwowych w rozwoju terenów niezurbanizowanych.

Moim zdaniem było to bardzo wartościowe spotkanie. Na uwagę zasługuje wysoki poziom merytoryczny dyskusji, ciekawa konwencja konferencji i konstruktywne wnioski, które posłużą Lasom Państwowym w realizacji założeń polityki zrównoważonego rozwoju środowiska – ocenił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Jerzy Sądel.

Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.