AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Łączyli teorię z praktyką

Ponad 80 pracowników z nadleśnictw i biura RDLP w Lublinie uczestniczyło w szkoleniu z zakresu zwalczania i ograniczania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF, w tym podnoszenia sprawności strzeleckiej, które zorganizowano na terenie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

„Organizowana przez Państwa inicjatywa, mająca na celu przedstawienie najnowszych regulacji prawnych oraz zasad postępowania w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa ASF, jest ważnym przedsięwzięciem i zasługuje na uznanie” – napisał do organizatorów przedsięwzięcia sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Pełnomocnik Rządu ds. Praw Człowieka, Marcin Warchoł, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Część teoretyczna szkolenia miała na celu zapoznanie jego uczestników z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi zwalczania wirusa afrykańskiego pomoru świń (więcej informacji na ten temat: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/afrykanski-pomor-swin-udzikow).
Przedstawiciel Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Piotr Rucki przeprowadził instruktaż z właściwego wykorzystywania zasad bioasekuracji w sytuacji odnalezienia dzika padłego na skutek zarażenia wirusem i przekazał obowiązujące wytyczne dotyczące zwalczania choroby i minimalizowania ryzyka jej rozprzestrzeniania. Wszyscy obecni zapoznali się także z aktualną sytuacją epizootyczną na Podkarpaciu oraz z dalszymi działaniami, które będą podejmowane w celu zwalczenia choroby.

W ramach części praktycznej szkolenia na strzelnicy myśliwskiej Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnobrzegu w Borowie przeprowadzono XIV Szkoleniowe Zawody Strzeleckie Leśników RDLP w Lublinie pod patronatem wiceministra sprawiedliwości Pana Marcina Warchoła. Wydarzenie uświetniła oprawa Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działającego przy lubelskiej dyrekcji LP. Rywalizacja przebiegała w koleżeńskiej atmosferze i była okazją do integracji leśników oraz wymiany doświadczeń na temat praktyki zwalczania wirusa ASF. Po jej zakończeniu przyszedł czas na ogłoszenie wyników w poszczególnych konkurencjach.

W zmaganiach zespołów, po raz kolejny, bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Nadleśnictwa Nowa Dęba, która stanęła na najwyższym stopniu podium z wynikiem 1349 pkt. Drugie miejsce zajęli pracownicy Nadleśnictwa Rudnik uzyskując 1296 pkt, a trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Rozwadów z wynikiem 1293 pkt.

W klasyfikacji mistrzowskiej z wynikiem 469 pkt. zwyciężył Henryk Górski, leśniczy z Nadleśnictwa Rozwadów, drugi – z wynikiem 464 pkt był Krzysztof Szczęch, leśniczy z Nadleśnictwa Nowa Dęba, a zdobycie 455 punktów zapewniło trzecie miejsce Maciejowi Wójcikowi – Kierownikowi Zespołu ZŁ ds. Gospodarki Łowieckiej RDLP w Lublinie.

Zwycięzcą w klasie powszechnej został Sylwester Boho, strażnik leśny z Nadleśnictwa Rudnik, który zdobył 466 punktów. 450 punktów uzyskał drugi w tej kategorii Dariusz Filipczak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Puławy, a na trzecim miejscu z 446 punktami uplasował się Ireneusz Hołodniak, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Nowa Dęba.

Najlepszym strzelcem wśród nadleśniczych i naczelników został Kierownik Zespołu ds. Gospodarki Łowieckiej RDLP w Lublinie Maciej Wójcik, drugie miejsce zajął Nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze, Paweł Zawiślak, a rywalizację w tej kategorii na trzecim miejscu ukończył Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzyrzec, Leszek Michalec, który wystrzelał 309 pkt.

Tytuł najlepszej Diany z wynikiem 440 pkt. przypadł w udziale Pani Patrycji Myszce - Instruktor Technicznej z Nadleśnictwa Rozwadów. Wyróżnienie dla najlepszego uczestnika zawodów w klasie senior otrzymał Pan Bogdan Nieradka, leśniczy z Nadleśnictwa Nowa Dęba za wynik 439 pkt.

Najlepsi strzelcy w poszczególnych kategoriach otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy, które dyrektor Zygmunt Byra wręczył wspólnie z Natalią Potoczną, asystentem społecznym sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła oraz Nadleśniczym Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierzem Kopciem.

Dziękuję Nadleśnictwu Nowa Dęba, Zarządowi Okręgowemu PZŁ w Tarnobrzegu oraz Wojewódzkiemu Inspektoratowi Weterynarii z/s w Krośnie za sprawną organizację naszego szkolenia. Jestem przekonany, że zaprezentowane treści i połączenie teorii z praktyką przyczynią się do zwiększenia efektywności zwalczania afrykańskiego pomoru świń, m.in. poprzez odpowiednie stosowanie się do zasad bioasekuracji oraz podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie podejmowania działań ograniczających rozprzestrzenianie się tej choroby – podsumowuje dyrektor Byra.