AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Kuropatwy w lubartowskich lasach

W piątek populacja kuropatw (Perdix perdix) na terenie Nadleśnictwa Lubartów została wzmocniona o kolejne 300 sztuk. Trafiły do lubelskich lasów z Hodowli Zagrodowej Zwierzyny Łownej „Zagórze” znajdującej się w Nadleśnictwie Świebodzin (RDLP w Zielonej Górze).

W ramach realizacji „Programu wzbogacenia bioróżnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych” na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny LP w obwodach „Rawityn” i „Kozłówka” wsiedlone zostały kuropatwy. 150 osobników trafiło do woliery adaptacyjnej znajdującej się na terenie obwodu „Kozłówka”, aby mogły przystosować się do środowiska, a pozostałe 150 szt. zostało wsiedlone do wcześniej przygotowanych łowisk o charakterze rolniczym z mozaiką polno-leśną na terenie obwodu „Rawityn”.

- W ciągu ostatnich dwóch dekad w Polsce wystąpił wyraźny spadek populacji kuropatwy, która niegdyś stanowiła ozdobę polskich pól i łąk. Dlatego powinniśmy zadbać o te ptaki – podkreślał zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Lubartów, Leszek Gajuś. – Kuropatwa należy do zwierzyny drobnej, a ta w ostatnim czasie nie ma się najlepiej. Niestety wiele zagrożeń czyha na te gatunki – dodaje.

Film z wsiedlania do obejrzenia po kilknięciu w zdjecie:

Kuropatwa jest krępym, osiągającym długość ciała ok. 30 cm ptakiem, o brunatnym ubarwieniu z wierzchu ciała i szarym od spodu. U tego gatunku występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Kogut ma na piersiach kasztanowo-brązową podkowę, zaś kura tylko białą plamę.

Kuropatwa wybiera za środowisko życia otwarte tereny polne i łąkowe. Kurak ten prowadzi osiadły tryb życia i jest bardzo przywiązany do miejsca swojego bytowania. Odżywia się pokarmem roślinnym, ale młode ptaki żywią się głównie owadami.

Realizacja programu na terenie Nadleśnictwa Lubartów polega m.in. na wsiedlaniu zwierzyny drobnej, redukcji drapieżników oraz poprawie warunków bytowych tych gatunków. Głównym celem projektu jest odbudowa, na terenie OHZ LP, populacji zwierzyny drobnej, w tym kuropatw, zajęcy czy bażantów.

O wsiedlaniu kuropatw w mediach:

Radio Lublin

Panorama Lubelska - TVP3 Lublin