AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Kontynuujemy „Białe Soboty”

Kierownictwo Lubelskiej Dyrekcji niewątpliwie podzielając obiegowe stwierdzenie, że „nie ma nic cenniejszego niż zdrowie” a jednocześnie widząc pozytywny oddźwięk wśród lokalnych społeczności na wcześniej podejmowane akcje pod nazwą „Biała Sobota”, zdecydowała o dalszym ich kontynuowaniu.

W związku z tym 1 kwietnia b.r. dyrektor dr inż. Marek Kamola wraz z zastępcą ds. gospodarki leśnej spotkali się z osobami zajmującymi się od 2006 r. przygotowywaniem tych pożytecznych akcji na terenie RDLP w Lublinie to jest z p. Józefem Burzyńskim – koordynatorem „Białych Sobót” z ramienia lekarzy i Andrzejem Tyrawskim z ramienia RDLP w Lublinie.

Pomysł „Białych Sobót“ pojawił się podczas spotkania z grupą lekarzy z lubelskich klinik, na czele z prof. dr hab. Janem Kotarskim. –Grono lekarzy, wielkich pasjonatów obcowania z przyrodą, chciało zrobić coś dla dobra Lasów Państwowych i mieszkańców mniejszych miejscowości położonych na terenie naszej dyrekcji. Zrodziła się idea „Białych Sobót”, które przyszło mi koordynować wspólnie z Józefem Burzyńskim – opowiada Andrzej Tyrawski.

W okresie 13 lat „Białe Soboty” zorganizowano w Nadleśnictwach: Gościeradów, Janów Lubelski, Parczew, Józefów, Strzelce, Rudnik, Mircze, Zwierzyniec, Tomaszów, Chotyłów, Lubartów, Radzyń Podlaski, Włodawa Biłgoraj, Nowa Dęba i Józefów. Z konsultacji i porady lekarskiej skorzystało dotychczas łącznie ponad 4800 osób, w tym również pracowników nadleśnictw, członków ich rodzin a także okoliczni mieszkańcy z miejscowości położonych z dala od gabinetów lekarskich. Grupa 14 lekarzy - specjalistów z wielu dziedzin medycznych z lubelskich klinik, z dużym zaangażowaniem i przyjemnością udziela porad medycznych.

Organizacja tego przedsięwzięcia jest dobrze oceniania zarówno przez lekarzy, jak i korzystających z ich usług osób. Jednym z pozytywnych aspektów tych działań jest umożliwienie lokalnej społeczności mieszkającej z daleka od dużych ośrodków medycznych skorzystania z porady lekarskiej udzielonej przez wybitnych specjalistów bez potrzeby pokonywania dalekiej drogi do Lublina, ponoszenia kosztów oraz oczekiwania w długich kolejkach.

Dyrektor RDLP w Lublinie udzielił pełnej aprobaty dla prowadzenia działań w tym zakresie i zapowiedział ich kontynowanie.

Cieszę się, że po raz kolejny wybitni specjaliści, z wielkim zapałem i chęcią pomogą mieszkańcom mniejszych miejscowości. Jest to cenna inicjatywa, która pomogła już wielu ludziom. Zdrowie dla każdego z nas powinno być jednym z najważniejszych aspektów życia. Dlatego w pełni popieram tę akcję i zachęcam do skorzystania z możliwości bezpłatnych konsultacji i badań lekarskich. Na pewno to nie ostatnia edycja „Białej Soboty”. Chcemy, aby dotarła ona do większości małych miast i miasteczek w zasięgu działania RDLP w Lublinie” – dodaje dyrektor dr inż. Marek Kamola.

Podjęto również decyzję, że w 2019 roku „Biała Sobota” będzie zorganizowana na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw, w dniu 25 maja. W trakcie rozmów  wypracowano też pierwsze przymiarki do przygotowania kolejnych edycji.