AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Konkursy w ramach współpracy z LOP

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie od wielu już lat wspiera inicjatywy Zarządu Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie. Wsparcie to przejawia się między innymi w organizacji konkursów, mających swe odsłony w okresie wiosennym, gdy przyroda w pełni rozkwita po okresie zimowego odpoczynku.

Zespół ds. Komunikacji Społecznej lubelskiej dyrekcji LP zaangażował się we współorganizację regionalnych etapów konkursów „Święto Polskiej Niezapominajki” oraz „Mój Las”. Przedsięwzięcia te uwrażliwiają najmłodsze pokolenia na zagadnienia przyrodnicze. Jako leśnikom bliski jest nam obszar działalności Ligi Ochrony Przyrody, w szczególności takie cele jak zachowanie w środowisku przyrodniczym różnorodności biologicznej czy rozbudzanie w społeczeństwie troski o ochronę naszego środowiska.  

„Święto Polskiej Niezapominajki” ma swoje miejsce w kalendarzu już od 2002 roku. Obchodzone jest 15 maja, zaś jego pomysłodawcą był redaktor Andrzej Zalewski z Polskiego Radia Eko-Radio. W zamyśle Zalewskiego święto miało być rodzimą alternatywą dla przeniesionych z Zachodu „Walentynek". Wg niego w polskiej tradycji maj i kwitnąca wtedy niezapominajka jest symbolem miesiąca zakochanych i najpiękniejszego okresu w przyrodzie – wiosny.

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy z okazji „Święta Polskiej Niezapominajki” odbył się w tym roku już po raz czternasty, a jego współorganizatorami byli – lubelski Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody oraz Zespół ds. Komunikacji Społecznej RDLP w Lublinie. Uczestnicy mogli wykazać się talentem w kategorii plastycznej, fotograficznej i literackiej. Jak co roku na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac – w tym roku blisko 150 – i jak zawsze wybór najlepszych, z uwagi na ich wysoki poziom, był bardzo trudny. Ostatecznie jury, w którego gronie znaleźli się także pracownicy biura lubelskiej dyrekcji będącej fundatorem części nagród, postanowiło nagrodzić lub wyróżnić aż 87 osób. Uroczyste podsumowanie konkursu tradycyjnie miało miejsce na terenie Nadleśnictwa Świdnik, w punkcie edukacji leśnej w uroczysku Dąbrowa nieopodal Zalewu Zemborzyckiego. Poza nagrodami na laureatów czekały gry i zabawy o tematyce leśnej. Jak podkreślali uczestnicy, wspaniała atmosfera spotkania zachęcała do wzięcia udziału w kolejnych edycjach konkursu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także tegoroczna, już trzydziesta druga edycja konkursu „Mój Las”, w którym wzięło udział ponad 120 młodych miłośników przyrody z terenu Lubelszczyzny. W zależności od wieku mogli oni wykazać się zdolnościami plastycznymi oraz wiedzą w kategoriach: „Moja ulubiona pora roku w lesie”, „Mieszkania leśnych zwierząt”, „Drewno – wczoraj, dziś i jutro” czy też „Zaproszenie na trzydniową wycieczkę do lasu w mojej okolicy”. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić lub wyróżnić aż 68 prac – 15 z nich zakwalifikowano do II etapu na szczeblu centralnym. RDLP w Lublinie ufundowała nagrody dla uczestników, którzy zajęli drugie miejsca w każdej z wymienionych kategorii. Uroczystość wręczenia odbyła się 6 czerwca na terenie Nadleśnictwa Puławy. Pracownicy Nadleśnictwa przygotowali dla przybyłych gości spacer po lesie w pobliżu szkółki w leśnictwie Kozi Bór wraz z atrakcjami w postaci konkursów i zadań o tematyce leśnej.