AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

KOLEJNA UDANA SUBMISJA

Podczas dziewiątej Submisji Drewna Cennego „Lubelska Jesień” lubelscy leśnicy sprzedali całość oferowanego surowca.

Zakończyła się IX Submisja Drewna Cennego „Lubelska Jesień” 2018. Na plac ekspozycyjny przy Centrum Edukacyjno-Submisyjnym Nadleśnictwa Krasnystaw trafiło w tym roku ponad 740 m3 drewna okleinowego i tartacznego o ponad przeciętnych cechach użytkowych. Oferenci mogli nabyć wyselekcjonowany, najlepszy i najcenniejszy surowiec wybrany z całorocznego planu pozyskania w poszczególnych nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji. Obok rodzimego dębu w ofercie znalazł się również dąb czerwony i surowiec jesionowy.

Do przetargu przystąpiły 22 firmy, nie tylko z Polski, lecz także z Austrii, Czech i Estonii. Całość oferowanego surowca zakupiło łącznie 14 podmiotów. Najwięcej drewna spośród wszystkich firm (ponad 245 m3) nabyła czeska firma STIPCAK, spol. s r.o. Najwyższa cena za 1 m3 dębu pochodzącego z Nadleśnictwa Strzelce wyniosła 4 210 zł.

Relacja z wydarzenia w Panoramie Lubelskiej TVP 3 Lublin

Najwyższa w wieloletniej historii „Lubelskiej Jesieni” była osiągnięta w tym roku średnia cena sprzedanego ogółem drewna, która wyniosła ponad 2 675 zł za 1 m3. To ponad 300 zł więcej od rekordowej średniej, którą lubelskim leśnikom udało się zanotować w zeszłym roku.

Nasze wydarzenie stało się już tradycją i klienci wiedzą, że mogą znaleźć tutaj dobry surowiec. Odzwierciedleniem dużego zainteresowania dębem najwyższej jakości, jest rosnąca z roku na rok cena średnia za metr sześcienny drewna. Tym razem zapotrzebowanie ze strony klientów było prawie dziewięciokrotnie większe w stosunku do ilości surowca, który przeznaczyliśmy do licytacji. Ten fakt bardzo nas cieszy i jest to dla nas dobry prognostyk przed kolejną submisją, która będzie jubileuszową dziesiątą edycją tego przedsięwzięcia – podsumowuje zastępca dyrektora RDLP w Lublinie ds. ekonomicznych, Grzegorz Lenart.