AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Jubileuszowe spotkania w Zwierzyńcu

W niedzielę odbyła się dziesiąta edycja Lubelskich Spotkań z Tradycją i Kulturą Łowiecką w Zwierzyńcu. W gronie współorganizatorów imprezy znalazła się Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie.

Wydarzenie to wpisało się na stałe w kalendarz imprez organizowanych na terenie województwa lubelskiego. Jego jubileuszowa dziesiąta edycja rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej w zwierzynieckim kościółku na wodzie, w którym od 2016 roku znajdują się relikwie patrona leśników św. Jana Gwalberta.

Podczas oficjalnej części imprezy odbyła się ceremonia przyjęcia w poczet braci łowieckiej nowych członków, którzy złożyli ślubowania myśliwskie. Wręczono również odznaczenia i wyróżnienia. Wśród uhonorowanych znalazł się dyrektor RDLP w Lublinie, Jerzy Sądel, który otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla województwa lubelskiego” nadawaną m.in. osobom fizycznym, instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego i organizacjom społecznym, które całokształtem swojej działalności znacząco przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Lubelszczyzny.

W programie imprezy nie mogło zabraknąć konkursu kulinarnego „Myśliwskie smaki Lubelszczyzny”, prezentacji psów myśliwskich czy pokazu sokolnictwa. Spotkanie uświetniły koncerty Myśliwskiej Orkiestry Dętej „Echo Kniei” oraz Chóru Myśliwskiego „Knieja”. Na zainteresowanych czekało stoisko promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Zwierzyniec, Biłgoraj i Józefów. Wydarzeniu towarzyszyły także występy zespołów artystycznych, zajęcia i konkursy dla dzieci oraz kiermasz i degustacja produktów z dziczyzny.

Organizowane od dziesięciu lat Lubelskie Spotkania z Tradycją i Kulturą Łowiecką to doskonała okazja do promocji myślistwa i prezentacji jego bogatych tradycji. O idei pielęgnowania kultury łowieckiej mówił w rozmowie dla Katolickiego Radia Zamość główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie, Andrzej Tyrawski.  

Łowiectwo jest częścią gospodarki narodowej, która przynosi wiele korzyści naszemu państwu, a przede wszystkim jest elementarną i integralną częścią gospodarki leśnej, bo las nie może istnieć bez zwierzyny, podobnie jak zwierzyna bez lasu. Z łowiectwem wiążą się pewnego rodzaju tradycje i zwyczaje, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Historia tych tradycji w naszym kraju ma już kilkaset lat, dlatego trzeba o nią dbać i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – zaznaczył główny specjalista SL ds. łowiectwa RDLP w Lublinie, Andrzej Tyrawski w wywiadzie dla Katolickiego Radia Zamość.