AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie włączyli się w obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej organizowane na terenie miasta.

W programie uroczystości upamiętniających oficerów polskich zamordowanych w 1940 roku przez NKWD znalazło się m.in. spotkanie historyczne z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, msza św. w intencji ofiar tych tragicznych wydarzeń oraz uroczystości przy Pomniku Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej w Lublinie.

Uroczyste obchody 78. rocznicy zbrodni katyńskiej na terenie miasta zakończyło spotkanie przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Białej. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i służb mundurowych oraz delegacja pracowników biura lubelskiej dyrekcji LP z zastępcą dyrektora ds. gospodarki leśnej, Adamem Kornatem. Modlitwie za polskich obywateli, zamordowanych strzałem w tył głowy w Katyniu, przewodniczył kapelan Lubelskiej Rodziny Katyńskiej, ks. Tadeusz Liminowicz. Montaż słowno-muzyczny upamiętniający ofiary Katynia przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości im. Jana Kilińskiego w Lublinie.

Mord katyński był jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny. Po sowieckiej agresji na Polskę dokonanej 17 września 1939 roku do niewoli trafiło ok. 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów. Decyzja o wymordowaniu blisko 22 tysięcy polskich więźniów z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Polska straciła kwiat swojej inteligencji, ludzi wykształconych, którzy stanowili potencjał intelektualny, twórczy i obronny II RP.. Byli to m.in. zawodowi oficerowie wojska i policji, leśnicy, naukowcy, prawnicy, inżynierowie i nauczyciele. Według danych pochodzących z publikacji sprzed lat „Leśnicy w grobach Katynia”, autorstwa ks. Zdzisława Peszkowskiego i dra Stanisława Zdrojewskiego, w miejscach kaźni na wschodzie zamordowano 724 leśników – oficerów. Według najnowszych badań było ich aż 822. Zostali oni upamiętnieni w symbolicznym Lesie Katyńskim na terenie Nadleśnictwa Oleszyce.

„Jeszcze rosną drzewa, które to widziały
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi
Niebo zna język, w którym komendy padały
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi”

* fragment z utworu Ballada Katyńska autorstwa Jacka Kaczmarskiego.