AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Jedno dziecko, jedno drzewo

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego włączyła się w realizację projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Trzydzieścioro rodziców posadziło wraz ze swoimi pociechami nowe drzewka na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej.

Premierowe sadzenie drzewek na Lubelszczyźnie spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony rodziców dzieci urodzonych w 2018 i 2019 roku, a więc w okresie świętowania setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz jubileuszu 75-lecia Lubelskiej Dyrekcji LP. Wspólne sadzenie dało początek symbolicznej alei drzew, która znakomicie wpisuje się w malowniczy krajobraz lubelskiego Skansenu. Rodzice dziewczynek zasadzili lipy, natomiast rodzice chłopców – jawory. Na każdym z drzew zawisła symboliczna tabliczka z wygrawerowanym imieniem dziecka oraz datą jego urodzin.

O tym kto tego dnia był głównym bohaterem wspólnego sadzenia wspomniał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Andrzej Konieczny. –Gospodarzami tej uroczystości są przede wszystkim dzieci, które przybyły tutaj wraz ze swoimi rodzicami. Bez nich nie byłoby społeczeństwa i do nich należy przyszłość – mówił na wstępie, dodając, że wydarzenie znakomicie wpisuje się w działania podejmowane przez leśników z całej Polski. –Sadzimy żeby pomnażać zasoby leśne naszej ojczyzny, by nasz kraj był zielony, a zdrowe, żywotne lasy – służyły polskiemu społeczeństwu i cieszyły nasze oko.

By upamiętnić narodziny swoich pociech i przyczynić się do polepszenia stanu naszego środowiska, na wspólne sadzenie drzewek przybyli rodzice dzieci z różnych zakątków województwa lubelskiego. Razem z nimi w akcji uczestniczyli również przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – wicemarszałek Sejmu RP, Beata Mazurek, poseł Elżbieta Kruk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałkowie – Zbigniew Wojciechowski i Sebastian Trojak, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Michał Mulawa, a także wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk. Dyrektora RDLP w Lublinie, Marka Kamolę reprezentował Mirosław Waniewski, zastępca ds. gospodarki leśnej.

Rodzina jest najważniejsza i bardzo cieszę się, że w dzisiejszej akcji tak licznie uczestniczą rodzice ze swoimi pociechami. To działania, które skutkują na przyszłość. Nowe drzewa dają nam więcej tlenu i czyste powietrze, ale również to czym powinniśmy się chwalić, co powinniśmy pielęgnować i o co powinniśmy dbać – zaznaczyła Beata Mazurek. Szczytny zamysł idei wspólnego sadzenia dostrzegła również poseł Elżbieta Kruk. –To wspólne przedsięwzięcie, które ma wartość samo w sobie, ale ma jednocześnie wymiar symboliczny. Każde z tych drzew będzie symbolizowało życie Państwa dzieci, a w przyszłości będzie towarzyszyło wydarzeniom z ich życia – mówiła do zebranych rodziców.  

Realizacji idei „Jedno dziecko, jedno drzewo” gratulował leśnikom Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. –Dziękuję za tę akcję, bo świadczy ona o tym, że Lasy Państwowe to coś więcej niż tylko drzewo. Dzięki niej uświadamiamy sobie, że młode pokolenie jest rzeczą najważniejszą, że rodzina jest rzeczą najważniejszą – wspomniał. Podziękowania do rodziców i najmłodszych skierował również wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk. –Chciałbym życzyć szczególnie tym najmniejszym obywatelom naszego kraju, by byli jak te wspaniałe drzewa – wzrastali ku niebu, ale jednocześnie byli mocno osadzeni na ziemi i twardo po niej stąpali.

Główną pomysłodawczynią realizacji tej idei była wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska. Jako pierwsi akcję zapoczątkowali leśnicy z RDLP w Szczecinku, a niedługo po nich uczyniła to brać leśna z lubelskiej dyrekcji. Do końca września bieżącego roku, RDLP w Lublinie ma w planie przeprowadzenie akcji „Jedno dziecko, jedno drzewo” na terenie każdego z nadleśnictw. Do współpracy przy realizacji projektu będą zapraszane lokalne samorządy.

Więcej informacji o akcji można znaleźć w relacjach:

Kuriera Lubelskiego
Radia Lublin
Dziennika Wschodniego
Radia Centrum
Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego