AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Jak gospodarować pod liniami energetycznymi

O przeznaczeniu terenów pod liniami wysokiego napięcia opowiada film instruktażowy zrealizowany przez Leśne Studio Filmowe ORWLP w Bedoniu, który został nagrany na terenie Nadleśnictwa Rudnik.

Linie przesyłowe to nieodłączny element otaczającego nas krajobrazu, wpisany na stałe także w leśną scenerię. Tylko na terenie RDLP w Lublinie przebiega ok. 300 km linii wysokiego napięcia o szerokości pasa technologicznego od dziesięciu do nawet osiemdziesięciu metrów.

O tym jak wykorzystywane są i jaką rolę spełniają tereny, które znajdują się bezpośrednio pod przewodami przeznaczonymi do przesyłania energii elektrycznej opowiedzieli dr inż. Wojciech Gil z Zakładu Hodowli Lasu i Genetyki Drzew Leśnych w Instytucie Badawczym Leśnictwa oraz Tomasz Maślach, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Rudnik.

W powstałej realizacji wspomniano zarówno o negatywnym jak i pozytywnym wpływie urządzania powierzchni pod liniami energetycznymi na otaczający drzewostan – m.in. najpowszechniejsze sposoby zagospodarowywania oraz kwestie związane ze wzbogaceniem leśnej bioróżnorodności.

Więcej szczegółów w materiale filmowym, który można obejrzeć klikając tutaj.