AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Hubertus Nadsański – Żabno 2018

30 września 2018 r. był wyjątkowym dniem w kalendarzu myśliwych, leśników i jeźdźców. Już po raz czwarty odbył się bowiem tzw. „Hubertus Nadsański” kultywujący tradycje myśliwskie i jeździeckie.

Tegoroczne przedsięwzięcie zorganizowane przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu, odbyło się w Żabnie, na terenie gminy Radomyśl nad Sanem, w zasięgu terytorialnym RDLP w Lublinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Obchody zostały zainaugurowane mszą świętą polową, którą odprawiono na stadionie w Żabnie. Zaraz po jej zakończeniu zorganizowano tradycyjną „Gonitwę za lisem” na łąkach, nad rzeką San. 

Podczas wydarzenia wręczono również odznaczenia i wyróżnienia oraz podziękowania dla osób zasłużonych dla łowiectwa na tym terenie.  Odbyła się także ceremonia pożegnania sztandaru Okręgowej Rady Łowieckiej.

Słowo do zebranych skierował obecny na uroczystości Dyrektor RDLP w Lublinie Jerzy Sądel dziękując za owocną współpracę myśliwych z leśnikami z terenu lubelskiej dyrekcji. W Hubertusie Nadsańskim uczestniczyli również Nadleśniczowie Nadleśnictw: Rozwadów, Nowa Dęba, Rudnik i Gościeradów. 

Licznie zgromadzeni uczestnicy  chętnie korzystali z bogatego programu artystycznego i pokazów okolicznościowych. Wśród wykonawców, którzy zaprezentowali się tego dnia na scenie byli m.in.  Zespół Muzyki Dworskiej i Myśliwskiej „Echo Kniei”, zespołu taneczny Sanowiślaczki. W programie imprezy znalazła się również prezentacja multimedialna „Łowiectwo dawniej i dziś”, pokaz łucznictwa, sokolnictwa, tresury psów myśliwskich oraz występ zespołu „Raróg”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Lasów Państwowych przygotowane przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie – Nowa Dęba, Rozwadów, Rudnik.

Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wziąć udział w degustacji potraw z dziczyzny, a chętni mogli zobaczyć pokaz grupy rekonstrukcyjnej kawalerii Na najmłodszych czekały atrakcje, m.in. w postaci łowieckiego koła fortuny z nagrodami, dmuchanych zjeżdżalni czy stoiska z malowaniem twarzy.