AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

GLORIA VICTIS

Lubelscy leśnicy oddali hołd walczącym w bitwie pod Osuchami – największej na ziemiach polskich bitwie partyzanckiej II wojny światowej.

23 czerwca odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wydarzeń z 1944 roku, kiedy  śródleśne strumienie i potoki lasów nieopodal miejscowości Osuchy zaczerwieniły się od krwi walczących partyzantów. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, który wystosował list okolicznościowy do jego uczestników.
W 75. rocznicę tych wielkich zmagań razem z Państwem składam hołd bohaterskim partyzantom, którzy tutaj, na ziemi biłgorajskiej, złożyli ofiarę krwi w obronie niepodległości naszej Ojczyzny. Pod Osuchami, w sposób szczególny zapisała się w historii polska odwaga, determinacja i ofiarność – napisał prezydent.

Homilię podczas uroczystej mszy świętej wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego, ks. bp gen. bryg. Józef Guzdek. –Możemy być dumni, że w chwili wielkiej próby, Polska zachowała się jak trzeba – mówił, zwracając uwagę na bohaterską postawę walczących pod Osuchami.

Centralnym punktem wydarzeń rocznicowych był apel poległych, który odczytano na największym cmentarzu partyzanckim w Polsce, na którym pochowano ok. 300 uczestników bitwy. Po jego zakończeniu zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński, władze wojewódzkie, na czele z wojewodą lubelskim Przemysławem Czarnkiem i przewodniczącym sejmiku województwa lubelskiego Michałem Mulawą, reprezentanci władz samorządowych i służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Lubelską dyrekcję LP reprezentował Piotr Mróz zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, a także nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów Stanisław Nawrocki i nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj Mariusz Szwed. Obchody 75. rocznicy bitwy pod Osuchami zakończyła inscenizacja historyczna przygotowana przez Grupę rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja.

Walki nad rzeką Sopot, do których doszło 25 i 26 czerwca 1944 roku, były kolejną krwawą kartą z historii walk o wolną Polskę  i potwierdzeniem ogromnego zaangażowania przedstawicieli braci leśnej w działania narodowowyzwoleńcze. Bitwa pod Osuchami stanowiła kulminacyjny punkt niemieckiej operacji „Sturmwind II” mającej na celu zniszczenie jak największej liczby oddziałów partyzanckich. Grupę niespełna 3 tys. partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich znajdujących się w lasach Puszczy Solskiej okrążyło 30 tys. żołnierzy Wehrmachtu, SS i jednostek lotniczych. Wskutek tak ogromnej dysproporcji sił i mimo heroicznej postawy walczących z siłami okupanta, bitwa zakończyła się rozbiciem grup partyzanckich. Nieznana jest dokładna liczba poległych, ale według różnych źródeł było ich kilkuset. W walkach uczestniczyło 44 partyzantów leśników. 29 z nich zginęło, o czym przypomina pamiątkowy obelisk usytuowany na cmentarzu partyzanckim w Osuchach. Cześć i chwała bohaterskim leśnikom i wszystkim walczącym, którzy złożyli ofiarę krwi w obronie niepodległości naszej Ojczyzny.