AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Duże zainteresowanie Świętem Drzewa w Lublinie

W ramach tegorocznego Święta Drzewa przebiegającego pod hasłem „Dla przyrody” lubelscy leśnicy zorganizowali wydarzenie w Ogrodzie Botanicznym. Uczestniczyły w nim setki mieszkańców Lublina i okolic.

W 2003 roku Klub Gaja zapoczątkował program edukacji ekologicznej pod nazwą „Święto Drzewa”, który na przestrzeni lat zdążył wpisać się na stałe w kalendarz imprez podejmowanych z tej okazji na terenie naszego kraju. Co roku, 10 października w całej Polsce odbywa się szereg akcji, których celem jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenie ekologicznej świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska, a motywem przewodnim – rola drzew w życiu człowieka. Stąd zachęcanie do podejmowania działań ukierunkowanych na to, by na świecie było ich jeszcze więcej, do czego mają przyczynić się m.in. inicjatywy wspólnego sadzenia drzew nie tylko w lasach, lecz także w miastach, przydomowych ogródkach czy na działkach.

Tego, jak bardzo drzew potrzebujemy i jak wiele im zawdzięczamy, dotyczyło wydarzenie przygotowane specjalnie na okoliczność „Święta Drzewa”, które pracownicy lubelskiej dyrekcji LP i wybranych nadleśnictw zorganizowali na terenie Ogrodu Botanicznego w Lublinie. Na zainteresowanych czekała możliwość rozpoznania rodzimych gatunków drzew leśnych na podstawie ich liści i nasion, quiz dotyczący ciekawostek związanych z cyklem rozwojowym drzew, możliwość wykazania się znajomością różnego rodzaju zastosowań najbardziej ekologicznego surowca na świecie jakim jest drewno oraz odpoczynku w leśnej strefie relaksu.

Nie zabrakło konkursów i zabaw edukacyjnych z nagrodami – zarówno dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych uczestników akcji. Słoneczna, jesienna aura sprzyjała nie tylko długim wędrówkom po najpiękniejszych zakamarkach Ogrodu, lecz także odwiedzaniu zielonych namiotów lubelskich leśników, którzy nie kryli zadowolenia z dużego zainteresowania imprezą.
Cieszymy się, że tak wielu uczestników wyraziło chęć poszerzenia swojej wiedzy na temat drzew i z uśmiechem na twarzy korzystało z przygotowanych przez nas atrakcji. Jesteśmy zbudowani, że w tym gronie były zarówno, dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

Niedzielna inicjatywa była też okazją do przybliżenia najważniejszych założeń kampanii „Dla lasu, dla ludzi” przygotowanej z myślą o polskim społeczeństwie. Wyjaśnialiśmy uczestnikom akcji na czym polega gospodarka leśna, która na każdym kroku funkcjonuje w oparciu o równoważenie trzech najważniejszych funkcji jakie pełni dla ludzi las – gospodarczej, przyrodniczej i społecznej.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizowała przedsięwzięcie wspólnie z nadleśnictwami Krasnystaw, Lubartów i Świdnik przy współudziale lubelskiego Ogrodu Botanicznego, w ramach współpracy z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej.