AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Duże zainteresowanie akcją #sadziMY

Ponad pół miliona młodych drzewek rozdali Polakom leśnicy podczas czwartej edycji akcji #sadziMY, którą w 2019 roku zapoczątkował Prezydent RP Andrzej Duda.

29 i 30 września w 429 nadleśnictwach w całej Polsce oraz 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych na chętnych czekały sadzonki rodzimych gatunków drzew leśnych oraz krzewów gotowe do posadzenia na własnym gruncie – w przydomowym ogródku, na terenie posesji, działki czy w innym, dogodnym do tego miejscu.

Tak jak w poprzednich latach, dało się zauważyć duże zainteresowanie tym wydarzeniem. W wielu jednostkach Lasów Państwowych sadzonki rozchodziły się niczym ciepłe bułeczki. Podobne zjawisko można było zaobserwować w stolicy województwa lubelskiego. RDLP w Lublinie zorganizowała akcję #sadziMY we współpracy z Centrum Spotkania Kultur rozdając drzewka w siedzibie tej instytucji. W ciągu dwóch dni udało się rozdysponować sześć tysięcy sadzonek gatunków takich jak: jawor, lipa, klon zwyczajny, jarząb, sosna oraz świerk. Uczestników inicjatywy nie wystraszył nawet padający deszcz, który działał wręcz mobilizująco wspierając w niewielkim stopniu proces korzenienia się posadzonych roślin. Tylko na terenie lubelskiej dyrekcji leśnicy przekazali społeczeństwu ponad 30 tysięcy młodych drzew!Momentami tłumy jakie chciały otrzymać sadzonkę do posadzenia na własnym gruncie przechodziły nasze najśmielsze oczekiwania. Odwiedzający nasze stoiska byli zaciekawieni tematyką związaną z sadzeniem drzew – zadawali wiele pytań, chociażby po to by jak najlepiej przygotować się do tego zadania i wybrać gatunek najwłaściwszy dla miejsca, w którym chcieli posadzić drzewko – informują lubelscy leśnicy.

Cieszymy się, że dzięki tak dużemu zainteresowaniu akcją #sadziMY jej uczestnicy dołożą symboliczną cegiełkę do powiększenia zielonego areału naszej Ojczyzny, także w zasięgu terytorialnym RDLP w Lublinie – nie kryje zadowolenia dyrektor Zygmunt Byra.

Więcej informacji na temat przedsięwzięcia organizowanego po raz czwarty przy współudziale Lasów Państwowych, w tym o jego punkcie kulminacyjnym, którym było sadzenie lasu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz (RDLP w Krakowie), można znaleźć w relacji  Czwarta edycja akcji #sadziMY zakończona sukcesem!