AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Drzewko za makulaturę

Po raz kolejny akcja okazała się sukcesem.

W sobotę 6 października leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie czekali, od godz. 9.00 przed C.H. E. Leclerc, na uczestników akcji „Drzewko za makulaturę”. Każdy, kto przyniósł co najmniej 5 kg zbędnych gazet, ulotek, starych książek, zeszytów, pudełek tekturowych otrzymał sadzonkę. W tym roku przeznaczyliśmy na wymianę 3 tys. drzewek. Wśród nich były: dąb szypułkowy, sosna zwyczajna, świerk biały, dereń jadalny, klon jawor, lipa drobnolistna, wiąz szypułkowy, buk zwyczajny, jarząb pospolity. Największą popularnością cieszyły się sadzonki derenia i iglastych drzew.

Oprócz otrzymania sadzonek, dzieci i dorośli mogli spotkać się z pracownikami Nadleśnictw Świdnik, Włodawa, Sobibór, Janów Lubelski, Zwierzyniec i Józefów oraz biura RDLP w Lublinie, którzy prowadzili edukację leśną na stoisku. Leśnicy przywieźli ze sobą różne pomoce naukowe, zdjęcia zwierząt, tablice edukacyjne. Przeprowadzili liczne konkursy, gry i zabawy dla najmłodszych. Każdy kto prawidłowo odpowiedział na pytanie otrzymał leśny upominek oraz folder promujący nadleśnictwa znajdujące się na terenie lubelskiej dyrekcji.

Dodatkowo mieliśmy wyjątkowych gości. W ramach audycji „Leśny Jasiek” realizowanej przez Polskie Radio Lublin przeprowadzono relację na żywo z akcji „Drzewko za makulaturę”. Redaktor Magdalena Lipiec-Jaremek oprowadziła przedszkolaków po lesie, który przywieźli ze sobą leśnicy. Dzieci dowiedziały się, jakie drzewa rosną w lesie, jak prawidłowo posadzić a potem zadbać o drzewko, jak segreguje się śmieci, co to jest recykling i czemu służyła nasza akcja.

Jesienna edycja pokazała, jak ważna dla mieszkańców Lublina i okolic jest zbiórka makulatury, a tym samym ochrona naszego środowiska. Zebraliśmy 15 ton papieru. Każda tona makulatury to aż 14 oszczędzonych drzew.