AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Drewno - najcenniejszy dar lasu!

Lubelscy uczniowie szkół podstawowych poznali najstarszy materiał wykorzystywany przez człowieka.

Jednym z najcenniejszych bogactw naturalnych lasu jest drewno. Jest ono najstarszym materiałem wykorzystywanym przez człowieka w budownictwie, meblarstwie, przemyśle papierniczym oraz jako surowiec energetyczny. Drewno odgrywa ogromną rolę w dziejach ludzkości. Od tysiącleci służy jako opał i materiał budowlany, wykonuje się z niego m.in. naczynia, narzędzia, meble czy inne przedmioty użytkowe.

W ramach listopadowej akcji organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych  Lublinie pn.: „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Odwiedź nas i zrozum Las" 15 listopada w Centrum Kultury w Lublinie odbyły się kolejne zajęcia. Chcąc przybliżyć młodym odkrywcom przyrody tematykę najcenniejszego daru lasu, Nadleśnictwo Świdnik przygotowało prelekcję pn.: „Skąd się bierze drewno i co mamy z drewna".

Uczestnikami warsztatów były dzieci ze szkół podstawowych z Lublina i okolic. Lubelscy leśnicy w ciekawy sposób przekazali dzieciom, czym różni się drewno od drzewa, jakie są wyroby z drewna. Uczestnicy, uzupełniając kartę pracy, poznali drogę jaką musi przebyć drzewo, aby stać się stolikiem. Mieli również możliwość przeprowadzić doświadczenia, dzięki którym dowiedzieli się, jakie są właściwości drewna. Ponadto omówione zostały zasady właściwej gospodarki drewnem opartej na założeniach zrównoważonego rozwoju. Leśnicy wyjaśnili, że certyfikaty FSC i PEFC, które umieszczane są na produktach z drewna, przyznawane są na potwierdzenie, że lasy zarządzane są poprawnie na każdym etapie – od wysiania nasion w szkółkach, poprzez zabiegi hodowlane i ochronne, do wycinki i sprzedaży drewna. Lubelska Dyrekcja posiada certyfikat FSC od 9 stycznia 2003 r., zaś certyfikat PEFC od 2012 r. W celu zachowania ważności certyfikatów odbywają się audyty w losowo wybranych nadleśnictwach.

Dzieci opuściły zajęcia z dużą dawką wiedzy oraz drobnym „leśnym gadżetem". Każda szkoła biorąca udział w wydarzeniu otrzymała karmnik ufundowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie oraz planszę przedstawiającą popularne grzyby jadalne i trujące występujące w lasach.  W warsztatach uczestniczyło około 70 osób.

Zapraszamy na kolejne zajęcia!

Więcej informacji mogą Państwo uzyskać pod numerem: 81 532 70 31 wew. 111-112.