AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Dla Lasu, dla ludzi – Biała Sobota na Podkarpaciu

Za nami kolejna edycja „Białej soboty”. W czternastoletniej historii tego wydarzenia z pomocy lekarzy z lubelskich klinik skorzystało niemal pięć tysięcy osób.

Nieprzerwanie od 2006 roku grono lekarzy z Lubelszczyzny będących jednocześnie wielkimi miłośnikami przyrody umożliwia mieszkańcom małych miejscowości dostęp do bezpłatnych konsultacji medycznych. „Białe soboty” już na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych na terenie RDLP w Lublinie, a wszystko za sprawą lubelskich leśników, którzy byli głównymi pomysłodawcami tej szczytnej inicjatywy.
Od pierwszej edycji celem wydarzenia było niesienie pomocy lokalnym społecznościom oddalonym od większych aglomeracji miejskich, które nie mogą na co dzień skorzystać z porad wykwalifikowanych specjalistów z wielu dziedzin. Tym sposobem udało się pomóc osobom zamieszkującym nawet najbardziej odległe zakątki naszej dyrekcji – wyjaśnił dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola, który był jednym z inicjatorów idei i w 2006 roku uczestniczył w premierowej edycji tej akcji.

Styczniowa „Biała sobota” była już 27. z kolei. Zorganizowano ją w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowosielcu. Z bezpłatnych konsultacji z zakresu: chirurgii naczyniowej, chirurgii ogólnej, chirurgii urologicznej, endokrynologii, kardiologii, laryngologii, ortopedii, ortopedii dziecięcej i ortodoncji skorzystało 245 pacjentów.  
Dziękujemy leśnikom z RDLP w Lublinie oraz tamtejszemu środowisku lekarskiemu, które zaangażowało się w przeprowadzenie tej inicjatywy. Dzięki niej mogliśmy błyskawicznie skorzystać z pomocy szerokiego grona specjalistów bez kilkumiesięcznego oczekiwania na wizytę – komentowali zadowoleni mieszkańcy powiatu niżańskiego.

Współorganizatorami wydarzenia było Nadleśnictwo Rudnik, Gmina i Miasto Nisko przy udziale Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Nowosielcu. Wśród gości uczestniczących w kolejnej edycji „Białej soboty” znaleźli się m.in. wiceminister sprawiedliwości, dr hab. Marcin Warchoł, który jest jednocześnie posłem z okręgu tej części  Podkarpacia  oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych, dr inż. Andrzej Konieczny. Minister nie szczędził pozytywnych słów pod adresem tej inicjatywy, podobnie jak dyrektor generalny LP, który wypowiedział się o niej z uznaniem i zadowoleniem. Lubelską dyrekcję LP reprezentowali dyrektor, dr inż. Marek Kamola, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, dr inż. Mirosław Waniewski oraz główny specjalista SL, Andrzej Tyrawski odpowiadający za koordynację wydarzenia wspólnie z panem Józefem Burzyńskim.

Kolejną „Białą sobotę” podsumował w samych superlatywach dyrektor Marek Kamola.
Cieszę się, że ponownie udało się przeprowadzić tę szlachetną inicjatywę, która świetnie wpisuje się w główne hasło Lasów Państwowych – „Dla lasu, dla ludzi”. Najlepszym wyznacznikiem naszych akcji jest liczba osób przebadanych na przestrzeni lat oraz żywe zainteresowanie tym wydarzeniem, niezależnie od regionu w którym jest organizowane. Kieruję podziękowania na ręce organizatorów i wszystkich gości oraz niezastąpionych lekarzy, bez których nie udałoby się zrealizować tego wydarzenia. To budujące, że wszyscy są pozytywnie nastawieni do dalszej współpracy i wyrażają chęć udziału w kolejnych edycjach naszego wspólnego przedsięwzięcia.