AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Dąb pamięci prof. Andrzeja Nikodemowicza

18 września na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie miała miejsce Miejska Uroczystość Sadzenia Dębu Pamięci Prof. Andrzeja Nikodemowicza – honorowego obywatela miasta Lublin.

W ten szczególny sposób – przez posadzenie drzewa  - symbolu leśnej siły, potęgi i trwałości postanowiono uczcić tą niezwykłą osobę, która w ciężkich czasach nie dała się złamać i potrafiła pozostać przy swoich przekonaniach. Prof. Andrzej Nikodemowicz to honorowy obywatel miasta Lublina, kompozytor, pianista, pedagog i wykładowca UMCS i KUL. Był on jednym z czołowych współczesnych twórców muzyki sakralnej. Chociaż urodził się i pierwsze 55 lat spędził we Lwowie, to tutaj w naszym mieście spędził ostatnie 37 lat życia. Prześladowany i usunięty z pracy we Lwowie za przekonania religijne, w Lublinie odnalazł warunki do przekazywania swojej wiedzy oraz kształtowania wśród młodych ludzi postaw patriotycznych, przywiązania do wiary i wrażliwości na piękno muzyki.

Na uroczystości związane z uczczeniem pamięci Pana Profesora składały się: uroczysta msza święta; wspólne sadzenie dębu przez posłów, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, rodzinę zmarłego oraz pracowników i uczniów szkoły Podstawowej nr 16 oraz przedstawienie przygotowane przez gospodarzy. 

W wydarzeniu brali udział również pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nie zabrakło ciepłych słów i wspomnień o prof. Andrzeju Nikodemowiczu. Mamy nadzieję, że ,,Dąb Pamięci” ufundowany przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych w Lublinie będzie stanowił pamiątkę nie tylko bohaterskiej przeszłości polskiego narodu, ale także będzie symbolem wspólnych działań łączących pokolenia.

,,…Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię - i żyć,
ale nie można owocować.”

,,Gawęda o miłości do ziemi ojczystej” Wisława Szymborska