AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Chwała Bohaterom – 80. rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Z tej okazji hołd żołnierzom największej, podziemnej armii Europy złożyli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Delegacja leśników z lubelskiej dyrekcji LP na czele z dyrektorem Zygmuntem Byrą zapaliła symboliczne znicze przy pomniku Leśników pomordowanych i poległych w obronie Ojczyzny usytuowanym przed siedzibą biura oraz tablicy upamiętniającej leśników – żołnierzy Armii Krajowej, która znajduje się wewnątrz budynku.

Składamy hołd żołnierzom i działaczom Polskiego Państwa Podziemnego walczącym o wolność, suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny. Armia Krajowa zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii naszego oręża. Jako leśnicy jesteśmy dumni, że w jej szeregach była tak liczna grupa przedstawicieli leśnej profesji. Wielu z nich, stawiając czoło niemieckiemu i sowieckiemu najeźdźcy musiało ponieść największą ofiarę. Cześć i chwała bohaterom – wieczna pamięć poległym – zaznaczył dyrektor Byra.

80 lat temu z rozkazu Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego zbrojne ramie Polskiego Państwa Podziemnego funkcjonujące pod nazwą Związek Walki Zbrojnej zostały przemianowane na Armię Krajową, która zrzeszała niespełna 200 organizacji wojskowych. Według szacunków historyków w szczytowym momencie działalności największej podziemnej armii struktury miały liczyć nawet 400 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy.

Partyzancki szlak oddziałów AK wiódł przez leśne ostępy naszej dyrekcji, które były dla wielu z nich drugim domem stanowiąc schronienie przed wrogim okupantem. O ich szczególnym przywiązaniu do lasu świadczyły noszone pseudonimy odpowiadające m.in. nazwom drzew, zwierząt, ptaków czy leśnych kwiatów. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi lasu z szeregów Armii Krajowej zaangażowanych w działalność konspiracyjną na terenie RDLP w Lublinie.

Tablica znajdująca się w biurze dyrekcji upamiętnia trzech zasłużonych leśników, którzy poza służbą ojczystej przyrodzie byli ostoją patriotyzmu oddając życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. Pierwszy dyrektor Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Inż. Feliks Osiński był również utajnionym oficerem AK. W 1944 roku został aresztowany przez NKWD i do 1946 r. przebywał w łagrach w Borowiczach i Świerdłowsku. Za jego zgodą pracę w tworzącej się lubelskiej dyrekcji rozpoczęli taksatorzy leśni – por inż. Czesław Rossiński „Jemioła” – cichociemny, ostatni dowódca OP 8 AK odznaczony pośmiertnie krzyżem Virtutti Militari oraz por. inż. Wacław Zandfos Krasnopolski „Huba” – komendant obwodu AK miasta Lublin. Obaj leśnicy-żołnierze Armii Krajowej zostali zamordowani przez UB na Zamku Lubelskim w 1945 roku. Z ich historią można zapoznać się w artykule opublikowanym w 2017 roku na stronie internetowej RDLP w Lublinie.