AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Choinki z lubelskich lasów polecają się na Święta

Prawie 3,5 tys. drzewek bożonarodzeniowych trafiło w tym roku do przedświątecznej sprzedaży detalicznej w nadleśnictwach RDLP w Lublinie. Dzięki lubelskim leśnikom, choinki prosto z lasu stały się również znakiem rozpoznawczym wielu wydarzeń organizowanych w tym okresie na terenie całej Lubelszczyzny.

Podobnie jak w poprzednich latach, na zainteresowanych zakupem czekają drzewka świerkowe i sosnowe pozyskiwane ze specjalnych plantacji choinkowych lub w ramach wcześniej zaplanowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Największą popularnością cieszą się niezmiennie okazy wielkości od 160 do 250 centymetrów, które każdego roku stanowią większość asortymentu przeznaczonego dla klientów indywidualnych.

Nie jest jeszcze za późno, aby kupić świeżą choinkę pachnącą lasem. Większość jednostek lubelskiej dyrekcji LP będzie prowadziło sprzedaż drzewek do najbliższego piątku, 23 grudnia. Zachęcamy do wyboru naturalnego drzewka, które, w przeciwieństwie do swojego sztucznego odpowiednika, jest ekologiczne, w pełni biodegradowalne i odnawialne. Zielona choinka pachnąca lasem wprowadzi nas w niepowtarzalną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia – przekonuje dyrektor Zygmunt Byra.

Poza aspektami promującymi działania ukierunkowane na ochronę naszego środowiska, za wyborem drzewek choinkowych od lubelskich leśników przemawia również atrakcyjna cena oraz fakt, iż decydując się na zakup choinki z Lasów Państwowych mamy pewność, że została ona pozyskana w legalny sposób, z poszanowaniem dla otaczającej przyrody.

W tym roku choinkowe świerki wyjechały z lasów naszej dyrekcji jeszcze zanim na dobre rozgorzała gorączka związana ze świątecznymi przygotowaniami. Już na początku grudnia kilkadziesiąt z nich zostało przekazanych przez Nadleśnictwo Józefów na konkurs „Choinka piękna z natury” w którym wybierano najładniej udekorowane drzewko. Organizatorem przedsięwzięcia przeprowadzonego na zamojskim rynku był tamtejszy Zarząd Okręgowy PZŁ.

Choinki od Nadleśnictwa Rudnik uświetniły z kolei przebieg Akademickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Samo wydarzenie miało charakter charytatywny, a jego celem było m.in. wsparcie fundacji, stowarzyszeń oraz społeczności działających na obszarze Lublina. Nie był to jedyny punkt na trasie. Choinki trafiły również do widzów TVP 3 Lublin.

Niespełna 350 świątecznych drzewek przekazanych przez nadleśnictwa: Chotyłów, Gościeradów, Janów Lubelski, Józefów, Lubartów, Puławy, Świdnik i Włodawa powędrowało do szlachetnych dawców krwi, którzy wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Choinka dla życia”.

Zasługą Nadleśnictwa Biłgoraj okazałe świerki z lasów Puszczy Solskiej zagościły w instytucjach samorządowych województwa lubelskiego – Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy Urzędzie Marszałkowskim, Centrum Spotkania Kultur, Teatrze im Juliusza Osterwy, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego, Teatrze Muzycznym, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, a także – Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, lubelskim Ośrodku Wsparcia dla Osób Bezdomnych "Albert" i wielu innych zaprzyjaźnionych instytucji. Miejscowe nadleśnictwa przekazały drzewka również do Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Świąteczne drzewko z lubelskich lasów mógł otrzymać każdy z uczestników akcji „Podziel się ciepłem” organizowanej w minioną sobotę przy centrum handlowym Carrefour w Lublinie przez Kurier Lubelski i Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Warunkiem otrzymania choinki było przekazanie produktów żywnościowych zbieranych z myślą o najbardziej potrzebujących osobach.

Zwieńczeniem przedświątecznych akcji z „udziałem” lubelskich choinek był weekendowy Bożonarodzeniowy Festiwal Świąteczny połączony z prezentacją produktów tradycyjnych, regionalnych oraz rękodzieła. Pośród świątecznych straganów rozstawionych na Placu Teatralnym w Lublinie nie mogło zabraknąć zielonego namiotu lubelskich leśników oraz wspomnianych świątecznych świerków, które wręczano uczestnikom imprezy.