AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Choinki od lubelskich leśników

Ponad 3 tysiące bożonarodzeniowych drzewek przeznaczyły do tegorocznej sprzedaży nadleśnictwa RDLP w Lublinie.

Drzewko choinkowe stanowi nieodłączny element świątecznej tradycji, zapoczątkowanej w XVI wieku na terenie Niemiec, a rozpowszechnionej w naszym kraju trzy stulecia później. Choinki są symbolem światła, nadziei i odradzającego się życia, dlatego przyozdabia się je różnego rodzaju światełkami i lampkami.

Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsze świąteczne drzewko z tworzywa sztucznego nie zastąpi nam uroku prawdziwej choinki – przede wszystkim jej charakterystycznego zapachu. Produkcja syntetycznych zielonych drzewek odbywa się ze szkodą dla środowiska naturalnego (często z użyciem ropy naftowej i chemikaliów) – tego typu produkty nie podlegają recyklingowi, a ich rozkład często może trwać nawet kilkaset lat.

Przystrajanie choinek to piękny zwyczaj, który każdego roku umila nam ten szczególny świąteczny czas. Obecność świeżo ściętego zielonego drzewka wprowadza do naszych domostw niepowtarzalny nastrój za sprawą roznoszącego się wokół zapachu igliwia i naturalnych olejków eterycznych. Dlatego gorąco zachęcamy, aby zdecydować się na zakup w pełni biodegradowalnych choinek pochodzących z naszych lasów – zaznacza dyrektor lubelskiej dyrekcji LP Zygmunt Byra.

Oddaj krew i otrzymaj choinkę od leśników – więcej o akcji.

Świąteczne drzewka, które można zakupić w jednostkach Lasów Państwowych pochodzą z zaplanowanych przez leśników cięć pielęgnacyjnych w młodnikach oraz ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej znajdują się one na terenach leśnych, na których nie jest możliwy wzrost większych gatunków drzew, np. pod liniami wysokiego napięcia lub na nieużytkach i gruntach rolnych.

W asortymencie oferowanym w tym roku przez lubelskich leśników znalazły się choinki różnej wielkości, ale zdecydowaną większość będą stanowiły świerki o wysokości od 1,6 do 2,5 metrów. Takie drzewka niezmiennie cieszą się największym powodzeniem u kupujących.

Poza tradycyjną sprzedażą bożonarodzeniowych drzewek, kilka nadleśnictw naszej dyrekcji (Parczew, Sarnaki, Świdnik i Tomaszów) umożliwi dodatkowo mieszkańcom ze swojego terenu zakup choinki wraz z możliwością jej samodzielnego wycięcia z pomocą leśników. Więcej informacji o akcjach można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych jednostek.

Decydując się na zakup choinek w Lasach Państwowych mamy pewność, że pochodzą one z legalnego źródła, czego potwierdzeniem jest asygnata wydawana klientowi jako dowód sprzedaży. W ramach przeciwdziałania nielegalnemu pozyskiwaniu drzewek wykorzystywanych jako choinki, gałęzi drzew iglastych oraz kłusownictwu będzie prowadzona centralna akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Chojna”.

Szczególnej ochronie będą podlegały miejsca występowania jodły i świerka. Patrole Straży Leśnej skontrolują samochody poruszające się po drogach leśnych i publicznych położone w bezpośredniej bliskości lasu oraz punkty sprzedaży choinek – informuje Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.

Lista nadleśnictw lubelskiej dyrekcji, w których prowadzona jest w tym roku sprzedaż choinek:

Nadleśnictwo Biała Podlaska

Nadleśnictwo Biłgoraj

Nadleśnictwo Chotyłów

Nadleśnictwo Gościeradów

Nadleśnictwo Janów Lubelski

Nadleśnictwo Józefów

Nadleśnictwo Kraśnik

Nadleśnictwo Lubartów

Nadleśnictwo Międzyrzec

Nadleśnictwo Mircze

Nadleśnictwo Nowa Dęba

Nadleśnictwo Parczew

Nadleśnictwo Puławy

Nadleśnictwo Rozwadów

Nadleśnictwo Rudnik

Nadleśnictwo Sarnaki

Nadleśnictwo Strzelce

Nadleśnictwo Świdnik

Nadleśnictwo Tomaszów

Nadleśnictwo Włodawa

Nadleśnictwo Zwierzyniec

Szczegóły dotyczące dystrybucji świątecznych drzewek można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw lub ich profilach facebookowych, a w przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny bezpośrednio do wybranej jednostki.