AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

By lasy rosły w siłę

Sukcesem zakończyła się druga edycja akcji #sadziMY, którą przeprowadziły wszystkie nadleśnictwa i regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. W całym kraju, na zainteresowanych czekał aż milion sadzonek rodzimych gatunków drzew.

W ubiegłym roku, podczas wydarzenia zainicjowanego przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę, Agatę Kornhauser-Dudę leśnicy w całej Polsce rozdali przeszło 116 tys. drzewek. Tym razem Lasy Państwowe przygotowały niemal dziesięć razy więcej sadzonek, które podobnie jak podczas pierwszej edycji, cieszyły się dużą popularnością wśród uczestników inicjatywy.
Posadźmy otrzymane od leśników drzewka tam gdzie możemy i będziemy mogli się nimi opiekować. Odwdzięczą się nam stukrotnie – apelował prezydent Andrzej Duda zachęcając do udziału w przedsięwzięciu. Polacy nie pozostali obojętni na jego słowa, czego dowodem było ogromne zainteresowanie i mnóstwo przychylnych opinii, które towarzyszyły wydarzeniu zorganizowanemu przez Lasy Państwowe.

Mimo tego, że akcja oficjalnie rozpoczęła się o godz. 9:00 w wielu miejscach już znaczenie wcześniej ustawiały się kolejki chętnych po małe drzewka. Ci, którzy odwiedzili tego dnia stoisko przed biurem RDLP w Lublinie mogli otrzymać bezpłatne sadzonki takich gatunków jak: lipa, świerk, klon zwyczajny i klon jawor. Pełne ręce roboty mieli także pracownicy wszystkich nadleśnictw naszej dyrekcji, którzy rozdali tego dnia tysiące małych drzew.

Lubelscy leśnicy nie kryli zadowolenia, że tak wielu rodaków zaangażowało się w aktywną działalność na rzecz polskiego leśnictwa i ochrony przyrody.
Można powiedzieć, że obywatele spisali się na medal. Tłumy, które można było zaobserwować w oczekiwaniu po sadzonki drzew świadczą o tym, że społeczeństwu nie jest obojętny los otaczającego nas środowiska. Jako leśnicy cieszymy się, że tak wiele osób choć w ten symboliczny sposób dołożyło małą cegiełkę do zwiększenia lesistości Polski. Taka postawa pozwala spoglądać w przyszłość z optymizmem, choć oczywiście sami nie ustajemy w dążeniach aby pozostawić lasy kolejnym pokoleniom w jak najlepszym stanie – podsumowuje Piotr Mróz, zastępca dyrektora lubelskiej dyrekcji ds. ekonomicznych.

Jak podkreślali licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia akcja #sadziMY może stanowić przyczynek do innych działań realizowanych w trosce o nasze środowisko.  –Dziś nie tylko #sadziMY, lecz także #dbaMY o polskie lasy dając dobry przykład innym. Oby jak najwięcej osób miało świadomość, że to nasze wspólne dobro, o które należy się troszczyć –  zaznacza jeden z uczestników.

Więcej informacji o inauguracji akcji #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej można znaleźć w relacji na stronie www.lasy.gov.pl.