AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Aleja Stu Dębów w nowej odsłonie

Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, Nadleśnictwo Krasnystaw przygotowało nową ścieżkę dla miłośników leśnych wędrówek.

Ponad kilometrowa trasa stanowi przedłużenie symbolicznej Alei Stu Dębów, którą krasnostawscy leśnicy zasadzili przed dwoma laty, na okoliczność jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ścieżka rozpoczyna się na tzw. błoniach, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, i przebiega przez atrakcyjny i zróżnicowany teren, prezentując walory przyrodnicze i krajobrazowe Nadleśnictwa Krasnystaw. Każdy kto zdecyduje się na spacer tą krótką, aczkolwiek niezwykle malowniczą drogą, będzie mógł podziwiać m.in. jeden z pomników przyrody w postaci okazałego dębu szypułkowego, a ustawione tablice informacyjne umożliwią zapoznanie się z florą i fauną charakterystyczną dla tego obszaru czy też najważniejszymi funkcjami lasu. Trasa ma swoje zakończenie obok siedziby nadleśnictwa, gdzie wędrujący będą mogli zorganizować leśne zajęcia edukacyjne przy poczęstunku z grilla.

Cieszymy się, że udało nam się zrealizować tę inwestycję. Po ilości osób przemierzających leśne ścieżki wokół miast można stwierdzić, że jest duże zapotrzebowanie na bezpośredni kontakt z przyrodą, a nowopowstała ścieżka daje taką możliwość. To nie tylko idealne miejsce do wypoczynku, rekreacji i promowania zdrowego trybu życia, lecz także przestrzeń sprzyjająca poszerzaniu swojej wiedzy o lesie, w której nasi pracownicy będą mogli prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych – ocenia nadleśniczy Waldemar Czajka.

Poza nim, w symbolicznym otwarciu nowej ścieżki, którego dokonano 14 grudnia, uczestniczyli burmistrz miasta Krasnystaw Robert Kościuk, jego zastępca Wojciech Kaczmarczyk oraz prezes Stowarzyszenia „Wspólny Krasnystaw” Stanisław Osiewicz.