AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Akcja „STROISZ” w Lasach Państwowych

W okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych strażnicy leśni w całej Polsce będą przeciwdziałali nielegalnemu pozyskiwaniu gałęzi drzew iglastych.

Jak co roku, ostatnie dni października to czas wzmożonych przygotowań do uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. W tym okresie znacząco zwiększa się zapotrzebowanie na materiał, z którego wykonywane są różnego rodzaju wieńce i ozdoby umieszczane na grobach zmarłych. Niestety, wraz z nim wzrasta także ilość kradzieży i dewastacji gałęzi drzew iglastych oraz innej roślinności wykorzystywanej do celów dekoracyjnych.
 

Odpowiedzią na to zjawisko jest Akcja „STROISZ”, która w tym roku potrwa w Lasach Państwowych do 3 listopada. W podejmowane działania włączą się również strażnicy leśni z terenu lubelskiej dyrekcji LP. W wybranych nadleśnictwach, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia kradzieży jest zwiększone, zostaną przeprowadzone wzmożone patrole Straży Leśnej.

Niestety, w dalszym ciągu zdarzają się amatorzy kradzieży stroiszu, wyrządzający znaczące szkody w naszych drzewostanach. Pozyskują oni nielegalnie hurtowe ilości gałęzi drzew iglastych, które następnie trafiają do sprzedaży. Za taki czyn może grozić kara w wysokości nawet kilku tysięcy złotych – przestrzega Inspektor Straży Leśnej RDLP w Lublinie, Marek Dziaduszyński.