AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo” w Świdniku

Kilkudziesięcioro rodziców posadziło w Świdniku nowe drzewa upamiętniając w ten sposób narodziny swoich dzieci oraz setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę.

Pomysłodawczynią realizacji inicjatywy obywatelskiej „Jedno dziecko, jedno drzewo” była wiceminister środowiska, Małgorzata Golińska, a dzięki staraniom dyrektora generalnego LP, dr inż. Andrzeja Koniecznego głównym ambasadorem wydarzenia stały się Lasy Państwowe. Akcję zapoczątkowali wiosną leśnicy z RDLP w Szczecinku, a premierową edycję wydarzenia na terenie RDLP w Lublinie zorganizowano w kwietniu tego roku w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony społeczeństwa i tym razem nie było inaczej. Wystarczyło kilka godzin by lista chętnych do posadzenia pamiątkowych drzew została zamknięta.

Do wspólnego sadzenia z rodzicami ze Świdnika i okolic przyłączyli się wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń, burmistrz miasta, Waldemar Jakson, dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik, Adam Kot. –Dziękuję władzom miasta za udostępnienie takiego reprezentacyjnego terenu i włączenie się w naszą akcję. Cieszę się, że możemy w ten symboliczny sposób włączyć się w upamiętnienie historycznej daty setnej rocznicy odzyskania niepodległości, a z drugiej strony uczcić tak ważną dla rodziców datę narodzin ich dzieci – mówił do wszystkich uczestników akcji dyrektor Marek Kamola.

Zadowolenia z faktu, że to szczególne wydarzenie dotarło na ziemię świdnicką nie krył burmistrz miasta, Waldemar Jakson. –Traktuję to przedsięwzięcie jako dużą symbolikę. To nie tylko lekcja ekologicznego podejścia do środowiska, lecz także nawiązanie do stulecia naszej niepodległości, którą odzyskiwało wiele pokoleń. Dzieci, które urodziły się w 2018 i 2019 roku są kontynuatorami tej sztafety pokoleń i naszą nadzieją na przyszłość, dlatego cieszymy się z tego, że każde z nich będzie miało swoje własne drzewo właśnie tutaj, w Świdniku  – zaznaczył.

Razem ze wszystkimi rodzicami będziemy przyglądać się temu jak wzrastają ich dzieci, a wraz z nimi te piękne drzewa ­– podsumował wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń.

Warto wspomnieć, że wśród dzieci, które uczestniczyły w akcji wraz ze swoimi rodzicami była Gabrysia urodzona 11 listopada 2018 roku, dokładnie w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na pamiątkę narodzin dziewczynek posadzono lipy, z kolei symbolem narodzin wszystkich chłopców były jawory. –Nie ma bardziej polskich drzew. Jesteśmy przekonani, że wpiszą się one pięknie w krajobraz otoczenia, będą zachwycać swoim wyglądem i zapachem – podkreślił zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, dr inż. Mirosław Waniewski.

Na każdym z nowo posadzonych drzew zawisła tabliczka z wygrawerowanym imieniem dziecka oraz datą jego urodzin, a każdy rodzic otrzymał certyfikat oraz drewniane klocki dla swojej pociechy.

Z pewnością nie była to ostatnia akcja z cyklu „Jedno dziecko, jedno drzewo”, z uwagi na duże zainteresowanie RDLP w Lublinie planuje kontynuację tego przedsięwzięcia. O wszystkich szczegółach będziemy informować na naszej stronie internetowej.