AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

100 LAT NIEPODLEGŁEJ

Udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości był zwieńczeniem działań podejmowanych przez pracowników RDLP w Lublinie w szczególnym dla naszej ojczyzny roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

W uroczystościach z okazji 11 listopada organizowanych na terenie Lublina uczestniczyła delegacja pracowników biura RDLP z dyrektorem Jerzym Sądlem i pocztem sztandarowym. Lubelskie obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim.

Po mszy świętej w intencji ojczyzny, której przewodniczył metropolita lubelski arcybiskup Stanisław Budzik, tysiące uczestników święta przemaszerowało na Plac Zamkowy, gdzie odbyły się główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości z ceremoniałem wojskowym.

W okolicznościowym przemówieniu wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zaznaczył w jaki sposób powinniśmy pojmować dziś pojęcie niepodległości.
Wszyscy jesteśmy zjednoczeni wokół wartości jaką jest niepodległość i mamy dokładnie takie same zadania jak Piłsudski, Dmowski czy Haller sto lat temu. Musimy tę niepodległość umacniać, rozwijać.  Mamy obowiązek przenieść ją na nasze kolejne pokolenia, po to, żeby mogły cieszyć się dokładnie tak, jak my dzisiaj – mówił wojewoda.

W programie oficjalnej części uroczystości znalazły się także apel pamięci i salwa honorowa, koncert orkiestry wojskowej oraz defilada z udziałem kompanii honorowych i pojazdów historycznych.

Po zakończeniu obchodów na Placu Zamkowym uroczysta kolumna przeszła na rondo im. Romana Dmowskiego, gdzie dokonano odsłonięcia Masztu Niepodległości. Ta 35-metrowa konstrukcja zwieńczona flagą narodową stanowi symbol radosnego jubileuszu 100-lecia niepodległości przypominający, że niezłomny Naród Polski nigdy nie zrezygnował z wolności.