AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

#sadziMY razem ze społeczeństwem

Ponad 6 tysięcy sadzonek rozdali dzisiaj społeczeństwu leśnicy na terenie RDLP w Lublinie w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY. Mnóstwo chętnych do otrzymania drzewek pojawiło się także przed siedzibą lubelskiej dyrekcji LP.

Akcja #sadziMY zainicjonowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę spotkała się z niezwykle pozytywnym przyjęciem i dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. W nadleśnictwach całej Polski leśnicy przygotowali do wydania aż 100 tysięcy drzewek, które we wszystkich punktach rozdawano bezpłatnie aż do wyczerpania zapasów.

Od rana przed budynkami dyrekcji oraz nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie można było zauważyć kolejki osób zainteresowanych odbiorem bezpłatnych sadzonek rodzimych gatunków drzew leśnych.
Polscy leśnicy posadzą w tym roku 500 mln drzew. Chcemy zachęcić do wspólnego sadzenia jak największe rzesze społeczeństwa, a w szczególności tych, którym leży na sercu dobro ojczystej przyrody i wraz z wiosną odzywa się w nich zew żeby „coś posadzić”. Sprzyja temu budząca się do życia przyroda. Niezmiernie cieszymy się z faktu, że w naszej akcji uczestniczy tak wiele osób i są to reprezentanci całego przekroju wiekowego społeczeństwa – zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Mamy nadzieję, że otoczycie troskliwą opieką posadzone drzewka. Wszystkim uczestnikom życzymy, aby wzrastały one na chwałę i pamiątkę kolejnych pokoleń – mówił do licznie zgromadzonych mieszkańców Lublina i okolic Mirosław Waniewski, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, który dokonał uroczystej inauguracji wydarzenia przed siedzibą lubelskiej dyrekcji przy ul. Czechowskiej.

Wśród osób przybyłych tego dnia po symboliczne drzewko nie brakowało głosów zadowolenia. –Dziękujemy leśnikom za organizację tej cennej inicjatywy. Dzięki temu wydarzeniu możemy z łatwością posadzić własne drzewo, pielęgnować je i obserwować jego wzrost. Z sadzonek, które otrzymaliśmy wyrosną drzewa, które będą dla nas cennym źródłem tlenu, a każdy z nas przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego – zaznaczyła Pani Aleksandra, która planuje posadzić sadzonkę na działce poza miastem. 

Wielu uczestników dzisiejszej akcji miało również na względzie walory drewna jako najcenniejszego daru lasu. –Mam nadzieję, że drzewko, które dostałem od lubelskich leśników za wiele lat posłuży mi jako materiał do budowy domu. Musimy pamiętać jak wiele pozytywnych właściwości i zastosowań ma ten surowiec – komentował jeden z uczestników.

Dziękujemy za zaangażowanie i tak liczny udział w akcji #sadziMY. Wszystkim, którzy zabrali ze sobą własne sadzonki życzymy, aby wyrosły z nich zdrowe i mocne drzewa.

Informacje dotyczące idei akcji #sadziMY można znaleźć tutaj oraz w materiale lubelskiej TVP