AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

„Łączą nas drzewa” w lasach lubelskiej dyrekcji

Ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”, którą w marcu br. zainicjował Prezydent RP Andrzej Duda, dotarła na Lubelszczyznę. Sadzenie drzew z udziałem zaproszonych gości przeprowadzono w malowniczym Krzczonowie na terenie Nadleśnictwa Świdnik.

Głównym pomysłodawcą inicjatywy jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska realizujące projekt we współpracy z Lasami Państwowymi. W myśl idei przyświecającej temu przedsięwzięciu akcja „Łączą nas drzewa” ma zachęcać społeczeństwo do troski o nasze narodowe dziedzictwo jakim są lasy, której wyrazem jest zrównoważona gospodarka leśna, także w wymiarze lokalnym, o czym wspominał Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, wiceminister Edward Siarka.
Dzięki wysiłkowi leśników i pracy przez niemal sto lat, gdzie za chwilę będziemy obchodzić stulecie Lasów Państwowych, nasze lasy są ewenementem na skalę europejską – zaznaczył, zwracając uwagę, że organizowane w całej Polsce wydarzenia przyczynią się do tego, aby były one lasami jeszcze bardziej odpornymi na zjawiska klimatyczne i bogatszymi w bioróżnorodność.

Poza przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska na czele z sekretarzem stanu Edwardem Siarką, we wspólnym sadzeniu drzew na terenie lubelskiej dyrekcji uczestniczyli parlamentarzyści – poseł Teresa Hałas, posłowie: Jerzy Bielecki, Jan Kanthak i Sylwester Tułajew, władze wojewódzkie – wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik, wicewojewoda pomorski Michał Bąkowski i członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak, a także reprezentanci władz samorządowych z powiatu świdnickiego, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, uczelni i instytucji, z którymi na co dzień współpracują lubelscy leśnicy.
Państwa obecność to dla nas nie tylko ogromna nobilitacja, lecz także świadectwo tego, że sprawy leśnictwa i polskich lasów są również bliskie Państwa sercu. Cieszę się, że każdy z obecnych tutaj gości będzie miał okazję posadzić własne drzewko i przyczynić się do pomnażania zasobów leśnych Polski – dziękował wszystkim uczestnikom akcji dyrektor RDLP w Lublinie, dr inż. Marek Kamola.

Instruktaż prawidłowego sadzenia przeprowadził nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik Adam Kot, który podkreślił, że zgodnie z postępującym procesem przebudowy drzewostanów polegającym na dostosowaniu składu gatunkowego drzew do istniejących warunków przyrodniczo-klimatycznych, podczas wydarzenia zostanie posadzone nowe pokolenie buków. Zaproszeni goście wzbogacili las o przeszło tysiąc sadzonek tego gatunku, a ogółem na powierzchni przygotowanej przez świdnickich leśników do odnowienia w Leśnictwie Krzczonów przybędzie 4,5 tys. nowych drzew.   

Akcję „Łączą nas drzewa” uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy RDLP w Lublinie. Uczestnicy wspólnego sadzenia mogli uzupełnić spalone kalorie dzięki leśnym potrawom serwowanym przez food truck „Dobre z lasu” oraz smakołykom lokalnej kuchni przygotowanym przez Koło Gospodyń i Gospodarzy z Krzczonowa, którego członkowie, ubrani w charakterystyczne stroje regionalne, dodali wiele kolorytu całej imprezie.

Obszerną fotogalerię z wydarzenia przygotowało Polskie Radio Lublin, zaś relację z akcji można zobaczyć w materiale filmowym TVP3 Lublin.