AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

„Biała Sobota” – lubelscy lekarze z leśnikami dla mieszkańców regionu

Za nami już dwudziesta szósta edycja „Białej Soboty” organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Lublinie. W tym roku z pomocy lekarzy skorzystało 180 mieszkańców gminy Siennica Różana, położonej na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw.

Nieprzerwanie od 2006 roku grono lekarzy z lubelskich klinik będących wielkimi pasjonatami przyrody umożliwia mieszkańcom mniejszych miejscowości dostęp do nieodpłatnych konsultacji lekarskich, przy wsparciu lubelskiej dyrekcji LP. W trzynastoletniej historii tej inicjatywy specjaliści udzielili fachowych porad niemal pięciu tysiącom pacjentów zamieszkujących obszar RDLP w Lublinie, w tym również wielu pracownikom Lasów Państwowych oraz członkom ich rodzin.

Mimo, że tegoroczna edycja wydarzenia wyjątkowo odbyła się w niedzielę, nie brakowało chętnych do odwiedzenia gabinetów Ośrodka Zdrowia w Siennicy Różanej i specjalnie przystosowanych na tę okoliczność pomieszczeń tamtejszej Szkoły Podstawowej. W organizację akcji osobiście zaangażował się dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Marek Kamola, który w 2006 roku miał okazję uczestniczyć w premierowej edycji „Białej Soboty”, a nie tak dawno podjął decyzję o kontynuowaniu tej szczytnej inicjatywy. W gronie współorganizatorów znaleźli się także nadleśniczy Nadleśnictwa Krasnystaw, Waldemar Czajka oraz wójt gminy Siennica Różana, Leszek Proskura. Pacjenci mogli skorzystać konsultacji lekarskich oraz wykonać specjalistyczne badania. Bezpłatnych porad udzielali im lekarze wielu specjalizacji – kardiolog, naczyniowiec, ginekolog, laryngolog, ortopedzi i endokrynolodzy.
Nasze wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do mieszkańców miejscowości oddalonych od aglomeracji miejskich, borykających się z utrudnionym dostępem do specjalistycznej opieki medycznej. Dzięki „Białym Sobotom” mogą oni skorzystać z konsultacji wysokiej klasy specjalistów, bez ponoszenia kosztów i oczekiwania na wizytę w długich kolejkach ­– tłumaczy pracownik RDLP w Lublinie Andrzej Tyrawski – jeden z głównych pomysłodawców akcji odpowiadający wspólnie z Józefem Burzyńskim za ich koordynację.

Kolejną edycję przedsięwzięcia podsumował dyrektor Marek Kamola.
Każdy z nas ma świadomość, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i my leśnicy również zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego też postanowiliśmy kontynuować wzniosłą ideę „Białych Sobót” i jestem przekonany, że była to dobra decyzja. Cieszę się, że po raz kolejny, mieszkańcy niewielkich miejscowości mogli skorzystać z fachowej pomocy wykwalifikowanych specjalistów. Dziękuję wszystkim lekarzom za obecność, zaangażowanie i wyrażenie chęci dalszej współpracy. Słowa podziękowania kieruję także na ręce współorganizatorów, bez których nie byłoby możliwe tak sprawne przeprowadzenie tego przedsięwzięcia.