Strona główna
Aktualizacja 13-08-2008
20-950 Lublin
ul. Czechowska 4
tel. (0-81) 532-70-31
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
 

MCPFE






Wydruk strony Mapa serwisu Wyślij maila
Łowiectwo

Gospodarka łowiecka na terenach leśnych jest elementem nierozerwalnie związanym z gospodarką leśną. Zwierzyna jest jednym z wielu elementów lasu, który jako najwyżej zorganizowany ekosystem stanowi zespół biologiczny, w którym gleba, woda, powietrze atmosferyczne, światło, rośliny i zwierzęta tworzą naturalny, dynamiczny i nierozerwalny związek wzajemnych zależności. Łowiectwo, jako element ochrony środowiska przyrodniczego w rozumieniu ustawy z dnia 13.10.1995 r. "Prawo łowieckie" oznacza ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Celem łowiectwa jest:

  • ochrona, zachowanie różnorodności i gospodarowanie populacjami zwierząt łownych,
  • ochrona i kształtowanie środowiska przyrodniczego na rzecz poprawy warunków bytowania zwierzyny,
  • uzyskiwanie możliwie wysokiej kondycji osobniczej i jakości trofeów oraz właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego,
  • spełnienie potrzeb społecznych w zakresie uprawiania myślistwa, kultywowania tradycji oraz krzewienia etyki i kultury łowieckiej.

Liczebność zwierzyny grubej na terenie RDLP w Lublinie wg stanu na 15.03.2007 r.:

  • łosie - 890 szt,
  • jelenie - 6.100 szt,
  • daniele - 440 szt,
  • sarny - 44.100 szt,
  • dziki - 8.900 szt.

Podejmowane są działania na rzecz ochrony rzadkich kuraków leśnych jak głuszec, którego ilość jest stabilna (obecnie jego stan szacuje się na ok. 150 szt.) i cietrzew, którego liczba niestety maleje. Zwiększa się natomiast ilość bobrów i wydr, pojawiły się również rysie. Wyraźnie wzrasta liczba wilków- z 20 sztuk w 1969 r. do ok. 170 sztuk w ostatnich latach.

W 354 obwodach łowieckich gospodarkę łowiecka prowadzą:

  • w 339 obwodach wydzierżawionych - koła łowieckie,
  • w 14 obwodach - Ośrodki Hodowli Zwierzyny - Lasy Państwowe,
  • w 1 obwodzie - Ośrodek Hodowli Zwierzyny - Polski Związek Łowiecki.

WYDARZENIA

GALERIA

WAKACJE
W POLSKICH LASACH

2003 Copyright by  Lasy Państwowe - w Lublinie

osoba odpowiedzialna: Dyrektor Jan Kraczek