Strona główna
Aktualizacja 16-10-2008
20-950 Lublin
ul. Czechowska 4
tel. (0-81) 532-70-31
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
 

MCPFE






Wydruk strony Mapa serwisu Wyślij maila
DEBATA O EKOROZWOJU NA KUL
                  „Społeczno- ekonomiczno-przyrodnicze aspekty zrównoważonego rozwoju” – to temat II ogólnopolskiej konferencji naukowej, która od 12 do 14 marca br odbywała się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obrady zorganizowała Katedra Ochrony Środowiska KUL, kierowana przez prof. Stefana Kozłowskiego, od wielu już lat podejmującego  w swoich pracach badawczych szeroko problematykę ekorozwoju.
                Różne aspekty zrównoważonego rozwoju analizowali  uczestnicy konferencji - studenci z dziewięciu kół naukowych polskich uczelni, w których kształci się adeptów ochrony środowiska. W konferencji uczestniczyli także wykładowcy z tychże uczelni, m.in. z Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Podlaskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
 Patronat nad konferencją objęła m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lubinie.
             O gospodarce leśnej jako ważnym elemencie zrównoważonego rozwoju regionu mówił w pierwszym dniu obrad Adam Kornat, zastępca dyrektora RDLP w Lublinie. W swoim referacie rozwinął – na przykładzie lubelskiej Dyrekcji Lasów – definicję zrównoważnej gospodarki leśnej, rozumianej jako: „zagospodarowania  lasów w sposób i w tempie zapewniającym ciągłe zachowanie ich bogactwa biologicznego”. Dyr. Kornat omawiał także problemy zrównoważonej gospodarki leśnej pokazując – również na przykładach, zdolność wypełniania przez lasy wszystkich funkcji – ochronnych, gospodarczych i socjalnych, bez szkody dla ekosystemów. Szczególną uwagę uczestników konferencji wzbudziła prezentacja LKP Lasy Janowskie, którego działalność ma na celu promowanie zrównoważonej gospodarki leśnej.
                   W trakcie obrad starano się m.in. odpowiedzieć na pytania: czy współczesna ekologia jest w ogóle komukolwiek potrzebna? Dlaczego współpraca w grupie jest ważnym elementem rozwiązywania konfliktów środowiskowych? Jaką rolę pełnią opłaty i kary środowiskowe w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju?
                  Gorącą dyskusję nt budowy dróg szybkiego ruchu na obszarach chronionych, w tym na obszarach europejskiej sieci ekologicznej NATURA 2000, wywołał referat studentów z Uniwersytetu Śląskiego, którzy mówili o planach inwestycyjnych przez rezerwat „Ochojec” w pobliżu Katowic.
                     Podsumowując obrady prof. Stefan Kozłowski podkreślił, że wdrażanie uregulowań unijnych dotyczących zrównoważonego rozwoju, a szczególnie ochrony środowiska na terenie Polski jest bardzo trudne. Jednocześnie zaapelował do uczestników konferencji, by nie zrażali się trudnościami i podejmowali stosowne działania, m.in. angażując się w pracę samorządów.
              Podczas konferencji prowadzony był konkurs na najlepszy warsztat i referat studencki.
 
 
Małgorzata Kołodziejczyk
      

powrót

WYDARZENIA

GALERIA

WAKACJE
W POLSKICH LASACH

2003 Copyright by  Lasy Państwowe - w Lublinie

osoba odpowiedzialna: Dyrektor Jan Kraczek