Asset Publisher Asset Publisher

Sierpniowe audycje „Prosto z lasu”

Prosto z lasu" – na antenie Katolickiego Radia Podlasie (101,7 FM i 106.0 FM)  emitowane są w każdy czwartek o godz. 12.40.

Audycje powstają we współpracy z RDLP w Lublinie. Przybliżają  słuchaczom „życie lasu", w nadleśnictwach położonych w północnej części lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych: Radzyń Podlaski, Międzyrzec, Biała Podlaska, Chotyłów, Włodawa i Sarnaki. „Leśne newsy" z  nadleśnictw znaleźć można także na   www. podlasie.24.pl

3 sierpnia – Nadleśnictwo Międzyrzec – W audycji swoiste ABC dla tych, którzy z różnych powodów wybierają się do lasu; m.in. odpowiedzi na pytania: co zrobić, gdy zgubimy się w lesie? O czym muszą pamiętać ci, którzy na leśnych ścieżkach uprawiają sport? Gdzie szukać grzybów: w środku lasu czy przy drodze? Jak postępować przy zbieraniu: wykręcać czy wycinać owocniki grzybów? Gdzie nie można zbierać owoców runa leśnego?

Gościem audycji  będzie Mirosław Szczepaniuk, leśniczy leśnictwa Sitno.

10 sierpnia – Nadleśnictwo Sarnaki – Pod koniec czerwca na obszarze nadleśnictwa przeszła gwałtowana burza z silnymi wiatrami, które spowodowały znaczne szkody w drzewostanach. Dlaczego wprowadzony został okresowy zakaz wstępu do lasu? Jak zagospodarować drewno poklęskowe? Jak wygląda podział puli drewna w Lasach Państwowych i jakie plany ma tu Nadleśnictwo Sarnaki? Jakie wymagania odnośnie jakości drewna opałowego mają ci, którzy zaopatrują się w nie w nadleśnictwie? Dlaczego warto zaopatrywać się w drewno bezpośrednio w nadleśnictwie, unikając pośredników?

Na te i inne pytania odpowie Andrzej Wybranowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sarnaki

17 sierpnia – Nadleśnictwo Sarnaki – Opowiemy o będących pod ochroną  bobrach i łosiach, a także o problemach związanych ze znacznym wzrostem populacji.

Przy okazji scharakteryzujmy bobra europejskiego oraz łosia euroazjatyckiego i warunki ich bytowania. Odpowiemy na pytanie – co spowodowało, że ich populacja znacznie się zwiększyła? Jakie w związku z tym występują problemy i jak radzą sobie z nimi leśnicy?

Gościem audycji będzie Tomasz Wawryniuk, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Sarnaki.

24 sierpnia – Nadleśnictwo Włodawa – Sarna nie jest żoną jelenia…

Powiemy o rui u saren, która zaczyna się w sierpniu a także o początkach rykowiska. Przypomnimy słuchaczom charakterystyczny ryk jelenia  ( prezentacja); powiemy też jakie dźwięki wydają podczas rui sarny ( prezentacja). Wyjaśnimy przy okazji co to są parostki i wieniec? Powiemy też, dlaczego te dwa gatunki, które bytują obok siebie, nie są obojętne dla środowiska leśnego. Dowiemy się w jaki sposób leśnicy zabezpieczają przed nimi uprawy.

Gościem audycji będzie Władysław Czeżyk, specjalista SL w Nadleśnictwie Włodawa.

31 sierpnia – Nadleśnictwo Włodawa – Czas sejmików bocianich – odloty bociana białego i  bociana czarnego.  Na Polesiu zobaczymy  także klucze odlatujących żurawi.

Scharakteryzujemy bociana białego; powiemy m.in. o miejscu bytowania, odżywianiu. Zatrzymamy się dłużej przy bocianie czarnym, gatunku szczególnie chronionym przez leśników. Przypomnimy skąd i w jakim czasie bociany przylatują do Europy i dokąd ( kiedy? )wracają na zimę. Dowiemy się, co to są kominy powietrze i dlaczego bociany przemieszczają się tak wolno? Wspomnimy o współpracy leśników i pracowników Poleskiego Parku Narodowego, dokąd trafiają ptaki „z kontuzjami” . Powiemy także o odlotach żurawi…

Gościem audycji będzie Włodzimierz Czeżyk, specjalista SL w Nadleśnictwie Włodawa.

24 sierpnia – w ramach „Tematu dnia” – zajrzymy do Nadleśnictwa Radzyń Podlaski.

Sprawdzimy, czy i w tym roku w lasach nadleśnictwa pojawił się kornik ostrozębny. Powędrujemy do leśnictwa Planta, gdzie znajduje się uprawa doświadczalna Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Krakowie.

Gościm programu będą: Tomasz Mirosław, specjalista SL oraz Krzysztof Sokół, leśniczy leśnictwa Planta.